a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

کلاهبرداری

خانه > کلاهبرداری  > کلاهبرداری

کلاهبرداری

چکیده

جهت تعریف و شناخت جرائم ویژگی های متفاوتی وجود دارد که موجب تمایز آنها از یکدیگر می‌گردد ویژگی‌هایی که ممکن است برخی آن را منحصر به فرد نماید مثلاً ممکن است علیه اموال باشد یا علیه اشخاص.

یا اینکه مطلق باشد یا مقید جرائم مطلق جرائمی هستند که تحقق آنها بستگی به هیچ عامل دیگری ندارد و به خودی خود جرم محسوب می‌شوند ولی جرایم مقید جرایمی هستند که تحقق آنها منوط به تحقق عمل تعیین شده دیگری می باشد.

جرم کلاهبرداری جرمی علیه اموال و مقید می‌باشد که امروزه بسیار شایع است و افراد عادی مرتکبین این جرائم را به نام شارلاتان یا کلاهبردار می شناسند.

 

کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۵ آذر سال۱۳۶۷«هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی ‌فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار کند یا از حوادث و پیشامدهای غیرواقع بترساند یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل ‌مذکور یا وسایل تقلبی دیگر، وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاً حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد، ‌کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم‌ می‌شود.

‌در صورتی که شخص مرتکب بر خلاف واقع عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمان‌ها یا مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت یا شرکت‌های دولتی یا‌ شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی و به طور کلی قوای سه‌گانه و همچنین نیروهای مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومی اتخاذ کرده یا اینکه ‌جرم با استفاده از تبلیغ عامه از طریق وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجله یا نطق در مجامع یا انتشار آگهی چاپی یا خطی ‌صورت گرفته باشد یا مرتکب از کارکنان دولت یا مؤسسات و سازمان‌های دولتی یا وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی یا به طور کلی از ‌قوای سه‌گانه و نیز نیروهای مسلح و مأمورین به خدمت عمومی باشد، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، از ۲ تا ۱۰ سال و انفصال ابد از خدمات ‌دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‌شود.

اوضاع و احوال شرایط ضروری برای تحقق جرم کلاهبرداری 3 شرط مهم دارد :

1- تقلبی بودن وسایل کلاهبرداری از آنها به منظور فریب غیره استفاده می کند.

2-فریب خوردن قربانی با این شرط که وی از متقلبانه بودن وسایل و صحنه سازی اطلاع نداشته باشد .

3- مال برده شده متعلق به غیر باشد.

توسل به منافع متقلبانه یعنی اینکه کلاهبرداری از طریق صحنه سازی شرایطی را ایجاد نماید که موجب جلب اعتماد افراد گردد و افراد با رضایت خود مالشان را در اختیار کلاهبرداری قرار دهند وجود رابطه مستقیم بین توسل به وسایل متقلبانه با فریب قربانی و بردن مال وی شرط لازم تحقق جرم کلاهبرداری است که ترتیب انجام آن نیز از اهمیت برخوردار است. اثبات اینکه متهم از وسایل و صحنه سازی های متقلّبانه استفاده نموده بر عهده دادستان است.

شرط دوم فریب خوردن مال‌باخته یا مال‌باختگان است. یعنی برای اثبات جرم کلاهبرداری لازم است که افرادی قربانی دروغ‌های شخص کلاهبردار شده باشند و مال خود را با رضایت در اختیار او قرار داده باشند. سومین شرط نیز بردن مال توسط کلاهبردار است. یعنی شخص کلاهبردار پس از فریب افراد مال آن‌ها را در اختیار خود قرار دهد. این ۳ شرط برای اتهام کلاهبرداری حتماً باید موجود باشد و در دادگاه اثبات شود. اما تنها این شروط کافی نیستند. زیرا شرط سوم یعنی “بردن مال دیگری” خود مستلزم وجود و اثبات دو مورد زیر است:
۱٫ ضرر مالی قربانی مال‌باخته
۲٫ نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری
این دو شرط برای اثبات بردن مال دیگری یا مال غیرضروری است. در صورتی که به هر دلیلی این دو مورد در دادگاه اثبات نشود بازهم نمی‌توان به کسی اتهام کلاهبرداری را وارد کرد. به همین دلیل نیز کلاهبرداری یک جرم مقید است. یعنی اثبات آن مقید و مشروط به اثبات این دو عامل است.

مجازات کلاهبردار

کلاهبرداری در صورتی حصول شر ایط معینی مجازات بیشتری نسبت به شرایط عادی خواهد داشت که به این نوع کلاهبرداری ها کلاهبرداری مشدد می‌گویند:

1-کارمند دولتی و موسسات عمومی و شهرداری ها یا نهادهای انقلابی

2-مرتکب فرد عادی باشد و خود را به عنوان مامور دولتی موسسات عمومی شهرداری و نهادهای انقلابی و شرکت‌های دولتی معرفی کند .

3-مرتکب فرد عادی باشد ولی برای فریب مردم از تبلیغات عامه و وسایل ارتباط جمعی مثل رادیو تلویزیون روزنامه و غیره استفاده کند.

مجازات کلاهبرداری ساده عموماً ۷ از یک تا هفت سال به علاوه جزای نقدی معادل مال ماخوذه و رد مال است ولی در صورتیکه کلاهبرداری مشدد باشد مرتکب علاوه بر مجازات رد مال و جزای نقدی معادل مال ماخوذه به حبس از ۲ تا ۱۰ سال و نیز در صورتی که مرتکب کارمند دولت باشد یا یکی از افراد موصوف در ماده ۱ قانون تشدید مجازات کلاهبرداری باشد،به انفصال از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

کلاهبرداری از جرایمی است که شروع به آن نیز جرم میباشد و مجازات آن طبق ماده ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ تعیین گردیده است

در صورتی که محکوم علیه جرم کلاهبرداری از اجرای حکم امتناع کند در صورت تقاضای محکوم له دادگاه اموال وی را به جز مستثنیات دین فروخته و حکم را اجرا می نماید (ماده ۶۹۶ قانون مجازات اسلامی)

مجازات کلاهبرداری ممکن است در صورت وجود جهات مخففه مشمول تقلیل تا حداقل میزان مجازات شود.

امروزه کلاهبردارها از روش ها و تکنولوژی های جدید استفاده می‌کند و مصرف را متقاعد می سازند تا مشخصات فردی و مشخصات بانکی خود را به او ارائه دهند و از این طریق می‌توانند موجودی حسابم را تخلیه کنند و یا از طریق دیگر مبالغی از افراد دریافت نماید برای جلوگیری از چنین کلاهبرداری‌های لازم است مواردی را رعایت نمایید:

1-اگر بدون دعوت از طرف کسی برای یک بیزینس با شما تماس گرفته شد، چه با تلفن باشد و چه با پست، ایمیل، حضوری یا در یک سایت شبکه اجتماعی  همیشه در نظر بگیرید که احتمال دارد آن تماس کلاهبرداری باشد.

2-بدانید که با چه کسی معامله می‌کنید. اگر کسی را فقط آنلاین ملاقات کرده‌اید یا از قانونی بودن بیزینسی مطمئن نیستید، کمی وقت بگذارید و تحقیق کنید. یک جستجوی تصویری گوگل روی عکسها انجام دهید یا در اینترنت برای کسان دیگری که ممکن است قبلاً با آن شخص یا بیزنیس معامله کرده باشند جستجو کنید.

3-پیامک‌ها، پنجره‌های پاپ آپ یا ایمیلهای مشکوک را باز نکنید – آنها را حذف کنید. اگر نا آشنا است، هویت طرف تماس را از طریق یک منبع مستقل مثل یک جستجو در کتاب تلفن یا آنلاین تایید کنید. از جزئیات  تماس موجود در پیامی که به شما فرستاده شده است استفاده نکنید.

4-مشخصات فردی تان را امن نگه دارید. صندوق پستتان را قفل کنید و قبل از دور انداختن قبضها و اسناد مهم آنها را پاره پاره کنید. حرف رمزها و شماره‌ پین هایتان را در یک محل امن نگه دارید. خیلی مواظب باشید که چه اندازه از اطلاعات شخصی خود را در سایتهای رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.

5-وسایل همراه و کامپیوترهایتان را محفوظ نگه دارید. همیشه از محافظت حرف رمز استفاده کنید، دسترسی به دستگاههایتان را با کسی به اشتراک نگذارید (از جمله از راه دور)، نرم افزار ایمنی را به روز در آورید و از محتوی دستگاههایتان نسخه پشتیبان بگیرید. از شبکه وای فای خود با یک حرف رمز محافظت کنید و برای انجام کارهای بانکی آنلاین یا دادن اطلاعات شخصی از کامپیوترهای عمومی و کانونهای فای استفاده نکنید.

6-حرف رمزهایتان را با دقت انتخاب کنید. حرف رمزی را انتخاب کنید که حدس زدن آن برای دیگران دشوار باشد و آن را مرتباً عوض کنید. از یک حرف رمز برای همه حسابها / پروفایل‌ها استفاده نکنید و حرف رمزتان را با هیچکس به اشتراک نگذارید.

7-از همه درخواستها برای مشخصاتتان یا پول بر حذر باشید. هرگز  برای کسی که او را نمی‌شناسید یا مورد اعتمادتان نیست پول نفرستید یا جزئیات کارت اعتباری، جزئیات حساب آنلاین یا کپی مدارک شخصی تان را به او ندهید.

8-وقتی آنلاین خرید می‌کنید مواظب باشید. از عرضه‌هایی که به نظر خوبتر از آن می‌آیند که واقعی باشند بر حذر باشید، و همیشه از یک سرویس خرید آنلاین استفاده کنید که آن را می‌شناسید و به آن اعتماد دارید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید