a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

طلاق توافقی

خانه > خانواده  > طلاق توافقی

طلاق توافقی

چکیده :

طلاق توافقی یعنی وقتی زوجین با توافق تصمیم به جدایی دارند که توافق در خصوص مهریه ، حضانت ، نفقه و…. دادگاه به این توافقات احترام گذاشته و قبول می کند . مدارک لازم برای طلاق توافقی اصل عقدنامه ، کارت ملی و شناسنامه که اگه اصل عقد نامه در دست نباشد میتوانند یکی از زوجین به دفترخانه ای که عقد نکاح را ثبت کرده اند مراجعه کنند و اصل رونوشت را بگیرند .

 

قبل از بررسی طلاق توافقی باید توجه داشته باشید که اگر زوجین تصمیم قطعی به جدائی داشتند بهترین گزینه در انواع طلاق ، طلاق توافقی است. زیرا وقت زوجین در دادگاه های خانواده تلف نخواهد شد و احترام آنها بیشتر حفظ می شود . وقتی زوجین عقد دائم نه صیغه موقت تمایل به جدائی داشتند طلاق توافقی آغاز می‌شود . در این نوع طلاق باید زوجین در مورد مهریه ، جهیزیه ، حضانت فرزندان ، نفقه و… به توافق رسیده باشند بر اساس ماده ۲۴ قانون حمایت خانواده اگر زوجین تصمیم بر طلاق داشتند نمی توانند مستقیما به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند باید اول به دادگاه مراجعه کنند و گواهی عدم امکان سازش بگیرند و بعد به دفترخانه مراجعه کنند ‌پس هر طلاقی حتی طلاق توافقی باید با اجازه دادگاه باشد .

بعضی افراد فکر می کنند که وقتی بحث طلاق توافقی مطرح می شود زوجه تمام مهریه خود را می‌بخشد باید توجه داشته باشید که مهریه چه نقدا پرداخت شود یا قسمتی یا تمام آن را ببخشد یا هر تصمیم دیگری زوجین در خصوص مهریه بگیرند منجر به طلاق توافقی می شود . مثلا فرض کنید در پرونده ای زوجین توافق کردند که زوجه همه ۴۵۰ سکه را در قبال طلاق به زوج ببخشد . این انواع توافق ها با توجه به شرایط زوجینی که متقاضی طلاق توافقی اند متفاوت است .

حالا سوالی که ممکن است مطرح شود آیا طلاق توافقی هم نیاز به وکیل دارد ؟ باید گفت که الزامی به این که حتما وکیل اختیار کنید ندارد و داشتن وکیل به نظرات هر کدام از زوجین است ولی داشتن وکیل خانواده شرایطی دارد مثلا در صورت اختیار وکیل طرفی که وکیل دارد نیاز به حضورش در دادگاه در تمام مراحل طلاق توافقی نیست یا اینکه انجام مراحل طلاق توافقی که توسط وکیل انجام می‌شود چون به شعب دادگاه و رویه آشنا است سریع تر انجام خواهد گرفت و خیلی مزایای دیگر که می تواند داشته باشد .

مدارک لازم برای طلاق توافقی داشتن اصل عقدنامه که اگر اصل عقدنامه در دست نیست می توانند یکی از زوجین به دفترخانه ای که عقد نکاح را ثبت کرده مراجعه کنند و رونوشت عقدنامه را بگیرند . شناسنامه زوجین، کارت ملی ، اصل وکالت نامه طلاق در‌ پرونده وکالت در طلاق .

برای انجام مراحل طلاق توافقی بعد از آنکه زوجین از طریق طلاق توافقی بر جدایی توافق کردند باید با در دست گرفتن مدارک ذکر شده خودشان یا وکیلشان برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و با ثبت کردن مشخصات آن را امضاء کنند که معمولا در دفاتر خدمات قضایی امضاء به صورت الکترونیکی انجام می شود . لازم نیست تمام توافقات را در دادخواست بنویسید بهتر است شرح آن را به روز دادگاه بسپارید .

به غیر از وکیل هیچکس نمی تواند به جای دیگری حتی اگر وکالت محضری داشته باشد دادخواست طلاق توافقی را امضاء کند.

نکته قابل توجه اینکه زوجه دوشیزه ( دختر ) برای طلاق توافقی نیاز به اجازه پدر ندارد . باید توجه کرد که تنها موردی که اجازه پدر و یا جد پدری دختر نیاز است ازدواج است.

طلاق توافقی از طریق وکالت در طلاق :

▪ براساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد است ولی زوج میتواند به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند و به هرکسی که تمایل داشت از جمله زوجه وکالت در طلاق دهد .

▪ نوع دیگر حق طلاق این است که مرد در ضمن عقد و در سند ازدواج به زن وکالت در طلاق دهد .

گرفتن مهریه از طریق وکالت در طلاق بستگی به اختیاراتی که زوج ( مرد ) به وکیل در وکالتنامه می دهد دارد . مثلا ممکن است اینطور باشد که زوجه وکیل در طلاق است و با بخشش هر مقدار از مهریه در اینجا زوجه می‌تواند بدون رضایت زوج و حتی بدون اطلاع او دادخواست مطالبه مهریه را علاوه بر طلاق به دادگاه تقدیم کند .

اگر یکی از طرفین بعد از امضا در دفتر اسناد رسمی اعلام کنند که از مفاد وکالتنامه بی اطلاع هستند در دادگاه پذیرفته نیست .

 

 

 

طلاق توافقی در دوران عقد :

اگر منظور از دوران عقد نداشتن رابطه زناشویی است باید گفت که در هنگام طلاق مهریه نصف می شود مگر اینکه بین زن و شوهر توافق دیگری باشد . مثلا زوجه در مقابل طلاق توافقی مهریه را ببخشد .

باید توجه داشته باشید که وقتی رای طلاق توافقی صادر می شود و زوجه دوشیزه ( دختر ) باشد بعد از انکه طلاق در دفتر خانه ثبت شد زدجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد و میتواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و شناسنامه جدیدی که نام همسر قبلی از آن حذف شده بگیرد .

تمام مراحل طلاق توافقی که شامل ثبت دادخواست و گواهی عدم امکان سازش و مراجعه به دفتر رسمی طلاق بدون حضور موکل و توسط وکیل امکان پذیر است .

حالا سوالی که اینجا مطرح می شود این است آیا گرفتن گواهی عدم بارداری اجباری است ؟ اگر زن دوشیزه باشد و یا به سن یائسگی رسیده باشد نیاز به گواهی بارداری یا عدم بارداری نیست .

طبق ماده ۳۱ قانون حمایت خانواده، ارائه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است . مگر اینکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند ‌.

رویه دادگاه ها هم در مورد گرفتن گواهی یا عدم گواهی بارداری متفاوت است بعضی شعب می گویند که گواهی عدم بارداری از هر آزمایشگاهی گرفته شود کفایت می کند . ولی بعضی شعب معتقدند در آزمایشگاه که مثلا در مجتمع قضائی است گواهی عدم بارداری گرفته شود . ولی دادگاه ها بیشتر ذکر می کنند که گواهی عدم بارداری قبل از صیغه طلاق الزامی است و باید تحویل دفترخانه دهند و نتیجه آزمایش از هر بیمارستانی قبول است . اگر زوجه باردار باشد مانعی برای ثبت طلاق نیست فقط قید می کنند که زوجه باردار است  و براساس ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی عده او تا وضع حمل است .

باید توجه داشته باشید بعد از دریافت حکم قطعی طلاق توافقی زوجین یا وکلای آنها می توانند به دفترخانه طلاق برای ثبت مراجعه کنند زوجه هم اگر وکالت در طلاق داشته باشد بعد از گرفتن حکم توسط وکیل با در دست داشتن وکالتنامه رسمی طلاق بدون نیاز به زوج برای ثبت طلاق به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه کند .

بر اساس ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی برای اجرای صیغه طلاق حضور لااقل ۲ شاهد مرد نیاز است ‌.

 

نکته مهم : مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه است یعنی اگر زوجین به مدت ۳ ماه از تاریخ قطعیت به دفترخانه طلاق برای ثبت مراجعه نکنند گواهی باطل است . طبق ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده، وقتی گواهی عدم امکان سازش صادر می‌شود و از درجه اعتبار ساقط شده کلیه توافقات که گواهی براساس آن صادر شده  بی اثر است .

عده در طلاق :

برای زوجه دوشیزه و یائسه عده طلاق وجود ندارد .

برای زوجه ای که باردار است مدت عده تا پایان وضع حمل است

برای سایر زنان مدت عده ۳ طهر است مگر اینکه زن یائسه نباشد ولی عادت ماهیانه نبیند که عده ۳ ماه است .

باید توجه داشته باشید که اگر یکی از زوجین تا قبل از صدور رای طلاق توافقی حتی اگر توافق نامه امضا کرده باشند و یا دادخواست طلاق ثبت کرده باشند رای طلاق توافقی صادر نمی شود . اما بعد از صدور رای ماده اگر مرد پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق نرود امکان ثبت طلاق نیست .مگر اینکه زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق  ، وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد .

و اگر زن پشیمان شود بعد از صدور رای طلاق زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق برود و طلاق را ثبت کند .

 حضانت فرزند در طلاق توافقی :

قبل از هر چیزی باید گفت که بر طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری اطفال بر عهده والدین است یعنی هر کدام از پدر و مادر حق دارند حضانت فرزند دائم را داشته باشند . بر طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی حضانت فرزند دختر و پسر تا پایان ۷ سالگی با مادر است و از این سن تا پایان بلوغ قانونی یعنی دختر ۹ و پسر ۱۵ با پدر است . در طلاق توافقی حضانت فرزند را دادگاه بر عهده والدین می گذارد . ولی اگر کسی که حضانت فرزند را بر عهده گرفته است از نظر اخلاقی و روحی روانی مشکلی داشته باشد حضانت از وی سلب میشود .

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید