a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

در چه صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق بدهد!؟

خانه > خانواده  > در چه صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق بدهد!؟

در چه صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق بدهد!؟

کلیپ حقوقی تقاضای طلاق از سوی زوجه

 

دعوای طلاق یکی از بیشترین  موارد مطرح شده در دادگاه ها می باشد. در قوانین کشور ما، این حق به مرد داده شده است.

اما در بعضی موارد خاص  امکان صدور حکم طلاق به درخواست زوجه یا زن امکان پذیر است که موارد آن عبارتند از:

1- زوجه وکالت در طلاق داشته باشد.

2-  وجود یکی از دوازده شرط ضمن عقد نکاح اگر در سند ازدواج توسط مرد امضاء شده باشد.

3- عُسر و حَرَج موضوع ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی یعنی خانم از زندگی مشترک با شوهرش در سختی و مشقت قرار گرفته باشد مثل اعتیاد و الکلی بودن شوهر.

4 – در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم دادگاه و عدم الزام او به دادن نفقه، زن می‌تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم، شوهر او را اجبار به طلاق می نماید.

‌۵- در صورت ناتوانی شوهر از دادن نفقه.

6- مفقودالاثر شدن زوج به مدت ۴ سال یا بیشتر.

مرحله اولِ تقاضایِ طلاق از جانب زوجه مانند سایر دعاوی ، تقدیم دادخواست با عنوان تقاضای صدور حکم طلاق از جانب زوجه و طرح دلیل موجه وی در دادخواست است .

زن پس از تکمیل دادخواست باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و دادخواست خود را پس از پرداخت هزینه دادرسی ثبت نماید. پس از این مرحله ابلاغیه‌ای از سوی شعبه ی دادگاه خانواده ای که پرونده به آن ارجاع شده برای زوجه و همسرش ارسال میگردد و آنها باید در تاریخ معین در دادگاه حاضر شوند.

در این دادگاه، دلایل زن برای اقامه دعوای طلاق بررسی می شود و اگر این دلایل از نظر قاضی پذیرفته شود حکم طلاق  صادر می گردد؛ در واقع در این نوع طلاق، زوجه به اذن حاکم طلاق داده می‌شود.

این طلاق  قابلیت تجدید نظر خواهی و همچنین رسیدگی در دیوان عالی کشور را دارد و پس از گذراندن این مراحل حکم طلاق قطعی می شود.

پس از نهایی شدن حکم مذکور زوجه ۶ ماه وقت دارد تا به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه نموده تا صیغه طلاق جاری گردد در صورت پایان این مدت و عدم مراجعه زوجه به دفتر طلاق ، حکم طلاق دیگر اعتبار ندارد و عملاً تمامی زحمات زوجه از بین خواهد رفت.

بر طبق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ انجام مشاوره قبل از صدور حکم طلاق اجباری شده است. اما رویه دادگاه های خانواده کشور یکسان نیست. با این توضیح که بعضی از شعب، حضور زوجین را برای مشاوره الزامی می دانند، بعضی از شعب حضور یکی از زوجین را لااقل برای مشاوره ضروری می دانند و در نهایت بعضی شعب دادگاه خانواده هم انجام طلاق را بدون انجام مشاوره امکان پذیر می دانند.

طلاقی که به شرح گفته شده انجام گیرد به اصطلاح حقوقی طلاق بائن نامیده می‌شود و در این نوع طلاق حق رجوع برای مرد وجود نخواهد داشت.

موسسه حقوقی مجریان مهر عدالت مشاور و راهگشای شما در تمامی پرونده های حقوقی اعم از قضایی و شبه قضایی می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید