a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

استرداد جهیزیه

خانه > خانواده  > استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

چکیده :

در رابطه با این سوال وقتی زن جهیزیه خود را مطالبه کند هر زمان که بخواهد می‌تواند این اموال را پس بگیرد و مرد حق مخالفت ندارد زن باید دادخواست استرداد جهیزیه بدهد و اطلاعات خواسته شده را با دقت تکمیل نماید در دادخواست در قسمت ستون خواسته علاوه بر استرداد جهیزیه صدور قرار تامین خواسته را هم قبل از ابلاغ ذکر کند که قبل از آن که شوهر اموال را از خانه خارج کند بتواند انها را توقیف کند ولی ممکن است خسارت احتمالی دریافت شود. استرداد جهیزیه به 3 روش توافق زوجین،اقرا زوج و سایر ادله مثبت دعوا انجام می‌گیرد.

سوال: من میخواهم از شوهرم طلاق بگیرم ولی جهیزیه که بابام خریده را میگه من خریدم و پس نمیده حالا چه طوری ازش باید پس بگیرم ؟

در ابتدای زندگی خانواده زن اموال منقولی را بابت هدیه به دختر خود می بخشند و زن این اموال منقول را تحت عنوان جهیزیه به منزل همسر خود می‌برد ولی باید دانست که زوجه تکلیف شرعی و قانونی برای تهیه این اموال ندارد. زنان مالک این اموال هستند بنابراین بعد از وقوع اختلاف و در هنگام جدایی میتواند آنها را از شوهر خود پس بگیرد . البته زن هر زمان که بخواهد میتواند اقدام به مسترد کردن جهیزیه خود کند. دعوای استرداد جهیزیه که از جانب زن علیه شوهر خود مطرح می شود یکی از دعاوی است که معمولاً در ضمن طلاق و در دادگاه های خانواده رخ می‌دهد .

براساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نیازهای متعارف با وضعیت زن مثل لباس ، اثاث منزل و… بر عهده شوهر است و زن هیچ گونه وظیفه ای ندارد که جهیزیه را با خود به منزل شوهر ببرد و اگر جهیزیه را به منزل شوهر برد و خواست آن را مطالبه کند و بتواند این موضوع را اثبات کند ، هر زمان که بخواهد میتواند آن را پس بگیرد و شوهر حق مخالفت ندارد.

همانطور که گفتیم زن مالک جهیزیه خود است و مرد میتواند فقط از این وسایل استفاده کند و نمی‌تواند آنها را بفروشد حالا اگر مرد بدون اجازه همسر خود آنها را بفروشد جرم مرتکب شده و زن میتواند علیه مرد در مراجع کیفری شکایت کند.

سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا میتوان از مرد تحت عنوان خیانت در امانت طرح دعوی کرد ؟ باید گفت این نظریه منتفی است زیرا در جرم خیانت در امانت باید اولا عنصر سپردن وجود داشته باشد ثانیا بین دو طرف بنابراین باشد که آن مال مسترد شود یا به مصرف معین برسد ولی در جهیزیه اینطور نیست چون در ازدواج بنا بر استرداد وسایل زندگی نیست و قصد آنها زندگی مشترک و استفاده از این وسایل است ضمن اینکه عنصر معنوی و سوءنیت هم ممکن است وجود نداشته باشد و بهتر است زن علیه مرد، تحت عنوان فروش مال غیر شکایت کند چون فروش مال غیر یعنی وقتی یه نفر مالی را که متعلق به دیگری است به شخص ثالثی انتقال می‌دهد که در این مورد باید سوءنیت زوج اثبات شود. که برای این شکایت زن باید یک شکوائیه بابت فروش جهیزیه توسط مرد تنظیم کند و این شکواییه را در دادسرا محل وقوع جرم ارائه کند که دادگاه به آن رسیدگی کرده و اگر زوج متهم باشد پرونده را برای بررسی بیشتر به دادگاه کیفری می‌فرستند .

برای دادخواست استرداد جهیزیه در ابتدا یک برگه دادخواست تهیه کنید و اطلاعاتی را که در دادخواست خواسته شده را با دقت تکمیل نمایید . در دادخواست در قسمت مربوط به خواهان اطلاعات مربوط به کسی که میخواهد جهیزیه را پس بگیرد که اصولاً هم زوجه است نوشته می‌شود . در قسمت خوانده اطلاعاتی که مربوط به زوج است ثبت می‌شود و اگر وکیل داشته باشید در قسمت وکیل هم اطلاعاتی که مربوط به وکیل است باید ذکر شود که این دادخواست به دفاتر خدمات قضایی تقدیم و سپس به شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده ارجاع می‌شود.

قسمت مهم در دادخواست، تعیین خواسته و بهای آن است که در این قسمت تکمیل اطلاعات با دقت بالایی باید انجام گیرد . چون خواسته به همان میزانی که نوشته شده رسیدگی می‌شود . برای مثال اگر نوشته شده دادخواست استرداد جهیزیه به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان هزینه دادرسی بر مبنای همان ۳۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود و دادگاه به همان میزان ۳۵۰ میلیون تومان رای میدهد . باید توجه داشته باشید که در ستون خواسته هم می‌شود خسارت های قانونی ناشی از استرداد جهیزیه و هم چنین صدور قرار تامین خواسته را هم درخواست کرد ولی ممکن است نیاز به دادن خسارت احتمالی هم باشد. در قسمت دلایل هم آن مدارکی را که ادعا دارید ثبت می‌کنید.

 

استرداد جهیزیه به 3 روش انجام می‌شود:

1) توافق زوجین: گاهی اوقات ممکن است زوجین بر سر استرداد جهیزیه توافق کنند که دیگر نیازی به اقامه دعوی ندارند و بر سر این موضوع با هم به توافق میرسند . ولی باید توجه داشته باشید که وقتی زوجین دچار اختلاف شدند و به هیچ گونه توافقی نرسیدند دعوای استرداد جهیزیه مطرح می‌شود .

 

 2 ) اقرار زوج

3) سایر ادله مثبت دعوا مثل شهادت شهود یا دادن فاکتورهای خرید جهیزیه یا لیست سیاهه که لیست سیاهه فهرست کامل جهیزیه با جزییات آن از جهیزیه تهیه می‌شود مثلا نوع دستباف یا ماشینی بودن فرش،متراژ فرش،مارک لوازم خانگی و… را باید حتما داماد امضاء کند و که این لیست را اگر مرد و یا تعدادی از بستگان او امضاءکرده باشند، میتوان به عنوان سند عادی از آن استفاده کرد و اگر داماد امضاء نکرد اثر قانونی ندارد زیرا امضای زوج به لیست جهیزیه یا سیاهه اعتبار می‌دهد و در صورت اثر انگشت وی در سیاهه اعتبار آن را بیشتر می‌کند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید