a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

راهکار اثبات کیفری نبودن چک

خانه > دسته‌بندی نشده  > راهکار اثبات کیفری نبودن چک

راهکار اثبات کیفری نبودن چک

چکیده:

دو واژه ی کیفری و حقوقی در رابطه با چک برگشتی در معاملات  امروزی رایج شده است.دارنده چک زمانی میتواند چک را برگشت بزند که وجه نقد به میزان کافی در حساب نباشد یا صاحب حساب بانک دستور عدم پرداخت وجه چک را داده باشد یا چک به صورت نادرست تنظیم شده باشد و یا از حسابی که مسدود شده چک صادر شود. در عمل دیده شده که طلبکار در مدت کوتاهی میتواند به اجراییه برسد یعنی در واقع مثل قبل نیست که زمان طولانی زمان ببرد تا اجراییه برای دارنده چک صادر شود و به محض برگشت زدن چک میتوان تقاضای صدور اجراییه کرد.

شاکی خصوصی به تبع دعوای کیفری می تواند دعوای حقوقی نیز اقامه کند و ضمن اصل وجه چک ، خسارت های ناشی از عدم پرداخت آن در تاریخ مقرر را از صادر کننده چک مطالبه کند .

همیشه میتوان چک را در قالب دعاوی حقوقی مطرح کرد اما مواردی وجود دارند که الزاما باید به شکل حقوقی مطرح گردند.

در چک برگشتی کیفری ،صادر کننده به علت ترس از مجازات خود مبادرت به پرداخت مبلغ چک میکند و معمولا دارنده چک در زمان کمتری میتواند به طلب خود برسد از این جهت است که چک کیفری بهتر میباشد.

چک حقوقی و چک کیفری :

در چک برگشتی حقوقی میتوان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادر کننده را کرد و در اینجا تعقیب و مجازات نداریم.حال چه موقع چک حقوقی است ؟ همیشه میتوان چک را در قالب دعوای حقوقی مطرح کرد اما مواردی هستند که الزاما باید حتما به شکل حقوقی مطرح گردند چون امکان تعقیب کیفری وجود ندارد که  طبق ماده 13 قانون صدور چک عبارتند از:

  1. در صورتی که ثابت شود چک سفید امضاء داده شده.)چک سفید امضا یعنی شما چکی را به صورت سفید امضاء صادر میکنید و در واقع اعلام میدارید که بدهکار هستید ولی اینکه چه مقدار و یا به چه کسی بدهکارید را مشخص نکرده اید).
  2. هرگاه در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی باشد.(مثلا در متن چک قید شود در صورتی این چک پرداخت خواهد شد که دارنده چک، منزل خود را به نام اینجانب کند).
  3. چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.(مثلا بابت معامله ای که با شما انجام دادم برای اینکه کالا معیوب در نیاید چکی را به شما دادم)
  4. هرگاه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.
  5. در صورتی که ثابت شود که چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد. یعنی ثابت شود که چک وعده دار بوده مثلا آبان چک کشیده برای بهمن ،در این صورت دیگر از طریق دادسرا و شکایت کیفری قابل تعقیب نیست و اگر چک به روز باشد مثلا اول بهمن چک کشیده شده برای همان روز که در اینجا به جرم صدور چک بلامحل میتوان صادرکننده چک را از طریق شکایت کیفری مورد تعقیب قرار داد.

و طبق ماده 11 قانون صدور چک: (( هرگاه دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند و یا ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، شکایت ننماید دیگر حق شکایت کیفری نخواهد داشت.)) یعنی اگر دارنده چک در مهلت شش ماهه پس از تاریخ صدور ،چک را به بانک برده و در صورت نبود وجه نقد در حساب ،آن را برگشت بزند و گواهی عدم پرداخت از سوی بانک صادر شود ،از این تاریخ نیز وی شش ماه وقت رسیدگی کیفری در محاکم دادگستری را خواهد داشت ولی اگر در این مهلت ها اقدامی انجام ندهد دیگر امکان شکایت کیفری و محکوم کردن صادر کننده به مجازات وجود ندارد.

و طبق تبصره ماده 11 قانون صدور چک: (( هرگاه بعد از شکایت کیفری،شاکی چک را به دیگری انتقال  دهد یا حقوق خود را نسبت به جک به هر نحو دیگری واگذار نماید تعقیب کیفری موقوف خواهد شد.

پس در این موارد که ذکر شد صادر کننده قابل تعقیب کیفری نمی باشد و این چک ها را نمی توان به صورت کیفری طرح دعوی کرد. حال چه زمانی چک کیفری است ؟!

چکی قابل تعقیب کیفری و شکایت از طریق دادسرا است که تمامی شرایط مذکور در ماده 11 و 13 قانون صدور چک رعایت شده باشد.

از چه طریقی میشود چک را به اجرا گذاشت؟ 

(اجراییات ثبت-دادسرا-دادگستری)

اگر چک جنبه کیفری داشته باشد میتوان از طریق دادسرا اقدام کیفری انجام داد

اما اگر چکی دارید که شرایط کیفری نداشته باشد طبق قانون جدید باید در بانک گواهی عدم پرداخت همراه با کد رهگیری داشته باشید چون بدون کد رهگیری دادخواست ما ثبت نمیشود.حال میتوان مطالبه وجه چک را از طریق درخواست اجراییه از دادگاه حقوقی بخواهید که دادگاه فقط مبلغ چک را به اجرا میگذارد و اگر حکم دادگاه به نفع دارنده چک صادر و صادر کننده محکوم شود ،اموال صادر کننده و ظهرنویسان چک بررسی شده و در صورتی که اموالی داشته باشند آن اموال به نفع دارنده چک توقیف میشود ولی محکوم علیه حبس نمی شود.

طبق ماده ۲قانون صدور چک اصلاحیه۹۷،یکی دیگر از طرق اجرا گذاشتن چک ،اجراییات ثبت است که برای صدور به اجرا گذاشتن چک باید عین چک و گواهینانه عدم پرداخت را به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم کرد. اجرای ثبت در صورتی دستور اجرا صادر میکند که مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادر کننده در بانک از طرف بانک گواهی شده باشد.

در اجرای ثبت دارنده چک از مراجعه به دادگاه و طی کردن مراحل دادرسی و به اجرا گذاشتن چک بعد از قطعیت حکم معاف میشود.

منابع

ماهنامه وکیل باشی نیمه دوم آذر ماه ۹۷ .شماره ۱۹

مقاله پرداخت خسارت تاخیرتادیه چک

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید