a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

مهریه :

خانه > خانواده  > مهریه :

مهریه :

مهریه 110 سکه:

چکیده

زمانی که ارزش مهریه بیش از ۱۱۰سکه بهار ازادی باشد مازاد آن را زن میتواند درخواست کند اما نمیتواند نسبت به آن اقدام کیفری انجام دهد فقط اقدام حقوقی انجام میشود یعنی حکم بازداشت صادر نمی‌شود در نتیجه اصل بر این است که مرد توانایی پرداخت تا معادل ۱۱۰سکه را دارد ولی مازاد آن نیاز به اثبات توانایی مرد توسط زوجه است و در صورت عدم توانایی تحت هیچ شرایطی حکم بازداشت مرد صادر نمیشود.

مقدمه:

ممکن است مهریه در زمان عقد مشخص شده باشد که دو نوع است عندالمطالبه و عندالاستطاعه و در صورت مشخص نشدن مهریه، مهرالمثل به زن تعلق میگیرد و برای مطالبه آنها قوانین و شرایطی وجود دارد که در ذیل به توضیح آنها می‌پردازیم.
تعریف مهرالمثل طبق ماده 1087 قانون مدنی چنین بیان شده که اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده  یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین میتوانند بعد ازعقد مهر را به تراضی معین کنند و اگر قبل ازتراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

مواردی که  دادگاه با توجه به آن ها مهر المثل تعین میکند عبارتند از: مشخصات زوجه اعم از میزان تحصیلات، سن، موقعیت خانوادگی زمان و مکان تقاضای مهریه و…
مهریه عندالمطالبه یعنی به محض وقوع عقد زوجه مالک مهر است و هرزمان که بخواهد میتواند مطالبه کند ولی زمانی که مهریه عندالاستطاعه باشد منوط به استطاعت زوج است و هرزمان که زوج توانایی پرداخت آن را داشت ملزم به پرداخت است.
حال سوال خیلی از افراد این است که میگویند میزان مهریه تا 110 سکه قانونی است  و مابقی آن  را نمی‌شود گرفت!!  آیا این نظردرست است یا خیر؟
بر اساس  ماده ۲۲  قانون حمایت خانواده در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد واگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد مازاد آن را باید به عنوان یک حق مطالبه کرد و نسبت به آن فقط اقدام حقوقی انجام می‌شود یعنی تحت هیچ شرایطی زوجه بازداشت نمی‌شود و اگر زوج ناتوان از پرداخت مازاد مهریه باشد و حکم اعسار او ثابت شود، در این صورت می‌توان برای دریافت مازاد مهریه قسط بندی کرد.
برای این میزان از مهریه( تا ۱۱۰سکه) می‌توان حکم حبس یا بازداشت گرفت و زوج را به زندان انداخت و اگر زوج بتواند به میزان ۱۱۰سکه از مهریه را پرداخت کند به نسبت مازاد بر آن امکان حبس وی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

باید گفت که قانون گذار با تصویب این قانون دو حالت را در نظر گرفته است:

 حالت اول :

اینکه مهریه ی کمتر از۱۱۰ سکه یا به اندازه ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن یعنی هرچیز که مالیت داشته و به ارزش ۱۱۰سکه باشد. در این حالت اصل آن است که مرد تمکن و توانایی پرداخت مهریه را دارد و زن نیازی به اثبات این موضوع ندارد در نتیجه اگر مرد مدعی عدم تمکن و یا اعسار است میبایست آن را ثابت نماید. در شرایطی که زوج عدم استطاعت مالی را در پرداخت مهریه به دادگاه ثابت کند حکم حبس برای وی نیز ملغی میشود.

حالت دوم :

در مهریه های مازاد بر میزان فوق(بیشتر از ۱۱۰سکه) که اصل آن است نسبت به مازاد مرد متمکن از پرداخت نیست. یعنی تا ۱۱۰ سکه را میبایست پرداخت کند و اصل بر دارایی اوست، اما درمورد مازاد آن زن بایست دارایی زوج را به روش هایی که در قانون بیان شده مثل شهادت شهود و بررسی حسابهای بانکی زوج و … ثابت نماید.

 به بیانی دیگر دادگاه فرض اول را بر این گذاشته است که زوج توانایی پرداخت را دارد و اگر این تعداد چه به صورت نقد و چه قسط بندی پرداخت نشود حکم بازداشت صادر می‌شود همچنین در صورتی که مهریه سکه یا هر چیزی که شوهر نتواند اصل آن را بپردازد باید قیمت روز مطالبه ی آن یعنی زمانی که زوجه از طریق دادگاه یا اجرای ثبت آن را مطالبه کند ملاک است
اگر دارایی زوج فقط درآمد وی باشد‌ و مرد همسر دیگری نداشته باشد تا یک چهارم آن ماهانه به زوجه تعلق می‌گیرد، تا زمانی که مهریه به طور کامل پرداخت شود.
در تعیین مهریه عند الاستطاعه، زمان پرداخت مهریه مشخص نیست اما زوجه که این شرط را قبول می‌کند باید بپذیرد که هر زمانی که زوج اعلام عدم استطاعت مالی داشته باشد نمی‌تواند از وی مطالبه داشته باشد
مرد تا پرداخت کامل مهریه زن در صورت ممنوع الخروج شدن نمی‌تواند از کشور خارج شود اما در صورتی که مرد اموال دیگری غیر از حقوق داشته باشد دادگاه  اموال او را می‌فروشد و مهریه از این طریق پرداخت می‌شود.

موردی دیگر که میتوان به آن اشاره کرد این است زمانی که حکم اعسار مرد از پرداخت مهریه صادر یعنی در دادگاه عدم توانایی مرد از پرداخت ثابت شده و حکم اعسار و تقسیط مهریه صادر شود در چنین شرایطی مرد نمیتواند اقدام به خرید یا فروش اموال و سرمایه گذاری کند درغیر این صورت زن میتواند با معرفی این اموال مابقی مهریه را در دادگاه مطالبه کند البته در مرحله اول بایست به اداره ثبت مراجعه و از استعلام خرید و فروش شوهر خود مطلع شود و شکایتی با موضوع فرار از دین را مطرح کند.
اما سوالی که شاید برای شما هم پیش بیاد این است که آیا منزلی که شوهر برای مثال یک باب آپارتمان که در آن سکونت دارد را  می توان جهت مهریه زن توقیف کرد؟

در پاسخ به این سوال چنین بیان می‌شود که در مرحله درخواست توقیف اموال مصادره می‌شود ولی زوج میتواند اعتراض کند و رفع توقیف را از دادگاه بخواهد و اگر در زمان اجرای حکم باشد اصولا منزل مسکونی توقیف نمی‌شود و به صورت نتیجه میتوان گفت زوج میتواند به توقیف منزل مسکونی اعتراض کند ولی اینکه منزل جزء پرداخت دین است یا جزء مستثنیات دین با تشخیص دادگاه و باتوجه به شان زوج در حالت اعسار است.
هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد ، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرای محکومیت های مالی است . چنانچه مهریه ، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد ، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است . رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است . (ماده ۲۲ حمایت خانواده)

و اماکلام آخر به این مساله می‌پردازیم که زوجه برای مطالبه مهریه خود باید به چه مراجع قضایی مراجعه کند؟ (مرجع صالح جهت مطالبه مهریه)

مرجع نخست که زن میتواند درخواست مهریه کند دادگاه خانواده است که میتواند همراه با دادخواست حقوقی مهریه پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل و …را تقاضا نماید هزینه تمبر درخواست مهریه ۳درصد از میزان خواسته است.

مرجع دوم اجرای ثبت اسناد رسمی است و برای هزینه اجرا نیم عشر دولتی یعنی یک بیستم کل مبلغ مهریه باید پرداخت شود که بعدا این هزینه از مرد گرفته می‌شود.

منابع

حقوق مدنی

حقوق حمایت از خانواده

ترمینولوژی حقوق

گرداوری شده توسط: محبوبه عنایتی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید