a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

جرایم اینترنتی

خانه > آموزش  > جرایم اینترنتی

جرایم اینترنتی

جرایم اینترنتی | جرایم کامپیوتری | وکیل خوب در اصفهان | وکیل در اصفهان |

جرایم اینترنتی

در اواسط دهه ی 90 با گسترش شبکه های بین المللی و ارتباطات ماهواره ای، نسل سوم جرایم کامپیوتری تحت عنوان جرایم اینترنتی یا جرایم سایبری(مجازی) یا جرایم در محیط سایبر،شکل گرفته است به این ترتیب جرایم اینترنتی را می توان مکمل جرایم کامپیوتری دانست که غالبا در محیط مجازی و از طریق شبکه های جهانی به وقوع می پیوندد.

جرایم کامپیوتری

جرایم کامپیوتری بر دو نوع است:

تعریف محدود: جرمی که در فضای مجازی رخ می دهد جرم کامپیوتری است و بر اساس این دیدگاه اگر رایانه ابزار وسیله ی ارتکاب به جرم باشد آن جرم را نمی توان در زمره ی جرایم کامپیوتری قلمداد کرد.

تعریف گسترده: هر فعل یا ترک فعل که یا از طریق و یا از طریق سیستم های کامپیوتری رخ می دهند جرم کامپیوتری قلمداد می شود. در این دیدگاه جرایم به 3 دسته تقسیم می شوند.

در دسته ی اول جرایم کامپیوتری و تجهیزات کامپیوتری موضوع جرایم سنتی مثل سرقت، تخریب تجهیزات و… در دسته ی دوم کامپیوتر وسیله و ابزار ارتکاب جرم است و از آن برای جعل مدرک، گواهینامه، کلاهبرداری، قاچاق، پول شویی و… استفاده میکند که اینگونه جرایم قبل از پیدایش رایانه وجود داشته است و در حال حاضر با استفاده از رایانه به شدت گسترش پیدا کرده است.

دسته ی سوم جرایم محض، جرایمی مانند هک یا ویروسی کردن که صرفا در فضای مجازی علیه صحت، و تمامیت داده ها اتفاق می افتد.

به طور کلی جرایم اینترنتی را میتوان بدین گونه تعریف کرد:هرگونه عمل خلاف قانون که با سوء نیت از طف شخص یا اشخاص و به کار گیری از کامپیوتر صورت می پذیرد جرایم اینترنتی نامیده میشود.

جرایم اینترنتی | جرایم کامپیوتری | وکیل خوب در اصفهان | وکیل در اصفهان |

جرایم اینترنتی | جرایم کامپیوتری | وکیل خوب در اصفهان | وکیل در اصفهان |

جرایم اینترنتی توسط سه گروه انجام میشود:

الف) علیه اشخاص   ب) علیه اموال و دارایی اشخاص یا جرایم کامپیوتری   ج)علیه دولت ها یا وظایف دولت ها

مهم ترین جرم اینترنتی در جهان عبارت اند از: انتشار اخبارکذب ،ارسال مطالب ، تصویر و فیلم های مستهجن ، اموزش و تبلیغ تروریسم ، هتک حرمت افراد ، استفاده از فضای متعلق به دیگران، ارسال پیام های مضرب اخلال در دسترسی به دیگران ، نقض حق مالکیت ، هک و ویروسی کردن سایت ها، و ورود به حریم خصوصی افراد از طریق ایمیل ها بحثی از جرایم اینترنتی محسوب می شوند.در کشور ما تصادفی که در پیش نویس جرایم کامپیوتری آمده است جرم ها را به جرم مای ی از قبیل کلاهبرداری کامپیوتری، جعل کامپیوتری،جاسوسی کامپیوتری ،تخریب کامپیوتری و دستیابی غیر مجاز ،شنود غیر قانونی و… تقسیم کرده و مجازات هایی برای برخورد با این جرایم درنظر گرفته شده است.

بر اساس  اطلاعات موجود اولین جرم اینترنتی در ایران در 26 خرداد 78 به وقوع پیوست (یک کارگر چایخانه و یک دانشجوی کامپیوتر در کرمان اقدام به جعل چک های تضمینی مسافرتی کردند.)

حدود 80% از تخلفات اینترنتی در ایران مربوط به تخلفات اقتصادی و مادی است و در درجه ی دوم مربوط به هتک حیثیت است.

قانون جرایم رایانه ای در سال 1388 برای تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه های رایانه ای و مخابراتی به تصویب مجلس  شورای اسلامی رسید. قانون جرایم رایانه ای در 5 بخش و 55 ماده تنظیم شده حبس وجریمه نقدی یا هردو مجازات هایی است که برای مرتکبین این جرایم وضع شده است.

مطالبی که شاید بپسندید

وکیل خوب در اصفهان

چک کیفری چیست ؟

نحوه مطالبه سفته

کلاهبرداری اینترنتی

جرایمی که دراین قانون تعیین شده:

م 729 ق.م.ا دسترسی غیر مجاز به داده ها وسیستم ها ی رایانه ای یا مخابراتی م 730 ق م ا شنود غیر مجاز

از م 731 تا 733 ق م ا جاسوسی رایانه ای م 734 و 735 ق م ا جعل داده های قابل استناد و یا ایجاد ویا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علام به ان ها

از م 736 تا 739 ق م ا تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابرات دیگری  م 740 و 741 ق م ا سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه م 742 و743 ق م ا تولی ارسال انتشار توزیع یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع یا هرنوع ابزار الکترونیکی که صرفا به منظور ارتکاب جرایم رایانه ای به کار می روند.

م753 ق.م.ا فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده لی که امکان دسترسی غیر مجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم کند.

م 753 ق.م.ا انتشار و یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیر مجاز ،شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای ،تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.

پیشگیری از وقوع جرایم رایانه ای:

امروزه یکی از راه های کنترل تخلفات اینترنتی و اعمال نظارت ایجاد دیوار آتشین و بحث فیلترینگ است.وهمچنین ما می توانیم برای کنترل این گونه جرایم از نقش نظارتی دادستان بر فیلترینگ، نقش قضات آشنا با امور رایانه ای بر قضاوت، نقش پلیس فتا براین جرایم، نقش مردم در پیشگیری از وقوع جرایم رایانه ای ،نصب آنتی ویروس ها و نرم افزارهای حفاظتی، سازمان دهی سایت های بازرگانی و همچنین فرهنگ سازی در این زمینه استفاده کنیم.

در نتیجه با توجه به این جرایم رایانه ای جرایم سازمان یافته می باشند و توسط اشخاص حرفه ای انجام می شوند و دارای طیف گسترده هستند با توجه به این که اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها در ایران حاکم است قانون جرایم رایانه ای علارغم نوآوی هایی که دارد امروزه برای مجازات مجرمین جرایم رایانه ای کافی اما کامل نمی باشد که با توجه به گسترش روز افزون این جرایم این قوانین هم نیاز به بروزرسانی دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید