a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

حضانت کودک

متن زیرنویس عنوان نوشته
خانه > خانواده  > حضانت کودک

حضانت کودک

وکیل طلاق

مفهوم حضانت چیست؟

ابتدا باید مفهوم حضانت را بررسی کرد. حضانت اعم از نگهداری و مراقبت جسمي، روحي، مادي و معنوي کودک وهمچنین تعليم و تربيت آن محسوب می‌شود. در قانون مدنی به موجب ماده 1168 این وظیفه راتكليف والدين شمرده شده است و قانون جز در موارد خاص والدین را از این حق محروم نمی کند و از سوي ديگر آنان مكلف هستند تا زمان توانايي نگهداري و تربيت فرزند خويش را به عهده گيرند. بر همین اساس حضانت فرزندان یکی از مسائل بسیار مهم در حوزه حقوق خانواده می باشد که قانونگذار سلسله مقرراتی را در راستای نظم بخشیدن به حضانت فرزندان بعد از طلاق پیش بینی نموده است. یکی از مسایل مهم در مسئله حضانت مصلحت اندیشی در مورد كودك است و به اين ترتيب قانون ابتدا مصالح را در نظر سپس حق پدر و مادر براي نگهداري كودك را مشخص می کند. درپاره ای از مواقع هم مصلحت طفل ايجاب می كند كه نزد هیچ‌ یک از پدر و مادرش نباشد، دادگاه رأي می‌دهد كه كودك به شخص ثالثي سپرده شود.

حضانت طفل با پدر و مادر؟

مقررات مربوط به حضانت به تازگی تغییر کرده است. اگر چه قانون مدني مصوب 1314 ماده 1169 بيان مي‌كرد حضانت فرزند پسر تا 2 سالگي و دختر تا 7 سالگي به مادر سپرده شده و پس از انقضاي اين مدت حضانت با پدر است؛ اما با اصلاحيه مصوب سال 82 كه به تصويب مجمع تشخيص مصلحت رسيد، براي حضانت و نگهداري طفل كه پدر و مادر او از يكديگر جدا شده‌اند، مادر تا 7 سالگي (پسر يا دختر فرقي ندارد) اولويت دارد و پس از آن با پدر است البته اين تبصره هم به اصلاحيه افزوده شده است كه پس از 7 سالگي هم در صورتي كه ميان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف باشد، حضانت طفل با رعايت مصلحت كودك و به تشخيص دادگاه است.

اصلاح قانون حضانت بر اساس سن کودک

در قانون مدنی مصوب 1314 در ماده 1169 در مورد سن حضانت فرزند دختر و پسر چنین مقرر می داشت :
« برای نگاهداری طفل ، مادر تا دو سال از تاریخ ولادت او اولویت خواهد داشت . پس از انقضای این مدت ، حضانت با پدر است ، مگر نسبت به اطفال اناث که تا سال هفتم حضانت آنها با مادر است »
اما به جهت مشکلاتی که بعد از این سن به وجود می آمد ا شد که فرزندان پسر پس از دوره شیرخوارگی از مادر خود جدا شوند و از آن رو که معمولا مادران دلبستگی زیادی نسبت به فرزندان خردسال خود دارند، این مسئله با دشواری های عملی زیادی رو به رو بود موجب شد تا قانونگذار در سال 1382 این ماده را اصلاح نمود و به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسانید.

نگهداری کودک توسط مادر

به موجب این اصلاحیه « برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است. بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد » .
اکنون مادر تا سن هفت سالگی برای حضانت فرزند دختر و پسر صلاحیت دارد و پس از آن، حضانت تا دوران بلوغ به عهده پدر می باشد. بعد از اتمام دوران بلوغ خود فرزند است که باید تصمیم بگیرد می خواهد با کدامیک از والدین زندگی کند. در واقع زمانیکه فرزند پسر و دختر به سن بلوغ شرعی برسند، حضانت به پایان می رسد و آنها می توانند راجع به اینکه می خواهند با کدامیک از والدین شان زندگی کنند تصمیم گیری کنند؛ چرا که حضانت راجع به اطفال است و در مورد اشخاص بالغ اعمال نمی شود.

تکلیف حضانت کودک در ازدواج مجدد مادر

در صورتی که شوهر موقع طلاق با توافق حضانت خود را به صورت کلی به زن واگذار کند با ازدواج مجدد زن، حضانت از مادر سلب نمی گردد. تنها در صورتی که شوهر در دادگاه عدم صلاحیت مادر را برای حضانت ثابت نماید این حق از مادر سلب می گردد.

منظور از سن بلوغ

منظور از سن بلوغ در کودکان همان سن بلوغ فقهی می باشد که در واقع کودک به سن تکلیف می رسد. سن بلوغ دختران نُه سال تمام قمری و سن بلوغ در پسران پانزده سال تمام قمری می باشد.

عدم تحویل کودک زیر هفت سال به مادر

در صورتی که پدر از دادن فرزند زیر هفت سال به مادر خودداری کند، مادر می تواند با مراجعه به دادگاه، برای صدور دستور موقت مبنی بر استرداد (پس دادن) فرزند درخواست دهد. نکته قابل توجه این است که طبق قانون، حضانت با مادر است، در نتیجه نیازی نیست که امری را در دادگاه اثبات کند و دادگاه بدون رعایت تشریفات قانونی و خارج از نوبت، حکم استرداد طفل را صادر می کند و این حکم فورا قابل اجرا است.

نفقه کودک به عهده کیست

فرقی نمی کند که حضانت به عهده چه کسی است و پرداخت نفقه و مخارج کودک حتی اگر تحت حضانت مادر باشد با پدر یا جد پدری است که اگر پدر از پرداخت نفقه اولاد خود امتناع کند ممکن است طبق قانون مجازات اسلامی محکوم به حبس شود.

مصادیق نفقه کودک

مصادیق نفقه کودک عبارت از هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و سایر هزینه های ضروری مانند تحصیل و درمان است. شرایطی از قبیل سن، نیازهای روزمره، موقعیت های اجتماعی و محل اقامت کودک در تعین میزان نفقه توسط دادگاه مدنظر خواهدبود. در هر صورت پس از تعیین این موارد توسط دادگاه، مادر یا نماینده قانونی او مجاز به دریافت هزینه مزبور است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید