a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

کیفری

خانه > کیفری

 اسپرت کردن خودرو

طبق آیین نامه اجرایی رسیدگی به تخلفات رانندگی، هر نوع تغییر در وضعیت ظاهری و استاندارد خودرو مانند نامیزان بودن چرخ ها، نقص در سامانه ترمزها، دودکردن وسیله نقلیه، نقص در سامانه روشنایی یا تغییر در میزان نور یا رنگ استاندارد چراغ ها، دودی کردن شیشه ها بیش از حد مجاز و مواردی از این قبیل نقص فنی محسوب می شود.که این نقص می تواند باعث جریمه نقدی، اعمال نمره منفی یا نصب پلاک تعمیری و اعزام خودرو به تعمیرگاه شود!

مجازات کپی رنگی از کارت های شناسایی

اگر بخاطر آسیب ندیدن یا مفقود نشدن کارت شناسایی خود مثل کارت ملی از آن کپی رنگی بگیرید و هنگام استفاده باعث اشتباه با اصل آن شود، باید مهر یا علامتی داشته باشد که مشخص شود کپی است. در غیر این صورت جرم جعل رخ داده است و طبق ماده 537 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، علاوه بر جبران خسارت به حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا به جزای نقدی محکوم خواهید شد.

جرم تقلب در امتحان

در یک مورد تقلب در امتحان میتواند جرم محسوب شود و علاوه بر تخلف انتظامی، جزای نقدی نیز داشته باشد و در دادگاه کیفری2 رسیدگی شود!! اگر کسی به جای داوطلب اصلی در هریک از آزمون هایی که ماهیت آموزش عالی، امتحانات نهایی و… دارند در جلسه امتحان شرکت کند، هم مرتکب و هم داوطلب اصلی هر دو نفر علاوه بر مجازات اداری و انتظامی به جزای نقدی نیز محکوم می‌شوند. (مستند به ماده 541 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات)

انتشار عکس و فیلم در فضای مجازی

استفاده و انتشار عکس و فیلم شخصی بدون رضایت آن شخص در فضای مجازی (اینستاگرام،تلگرام،واتس آپ و…) در صورتی که موجب وارد شدن ضرر و هتک حثیت فرد شود، جرم محسوب می‌شود. مجازات آن از 91 روز تا 2سال حبس یا جزای نقدی و یا در شرایطی هر دو مورد را شامل می‌شود. (مستند به ماده 17 قانون جرایم رایانه ای)

جرم بی حجابی!

در قانون بی حجابی جرم انگاری شده است و عدم رعایت حجاب شرعی یک جرم تلقی می شود بنابراین هر خانمی که این جرم را مرتکب شود، در صورتی که قاضی تشخیص دهد بی حجابی رخ داده، طبق قانون ،دارای مجازات حبس یا جزای نقدی است.

ولی مجازات حبس آن هیچ موقع اجرا نمی‌شود و  به مجازات های جایگزین حبس مانند جزای نقدی و… تبدیل می شود.

(مستند به تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده 65 قانون مجازات اسلامی)