a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

سوالات متداول

خانه > سوالات متداول
من چکی را به دوست خود بعنوان اینکه برای خرید ماشین اقساطی اش ضمانت نیاز داشته است داده ام که مبلغ چک صد میلیون تومان بوده است و قرار بود چک بعنوان ضمانت باشد که دارنده ی چک به خاطر نپرداختن اقساط توسط دوستم چک من را برگشت کرده است و از من شکایت کرده است آیا می توانم از پرداخت چک خودداری کنم و از دست دوست خودم شکایت کنم؟

خیر، مطابق قوانین وهمچنین توافق صورت گرفته شما نمی توانید از پرداخت وجه چک خودداری کنید اما پس از وصول وجه چک بابت مبلغ می توانید به دوستتان رجوع کنید.

 

چکی را که بابت فروش لوازم خانگی از یکی از مشتریان خود گرفته ام تاریخ چک 95/9/1 بوده در تاریخ 96/2/1 برگشت کرده ام و با گواهی عدم پرداخت آن قصد شکایت را دارم، برای مطالبه ی هزینه ها و خسارت تاخیر تادیه از چه تاریخی میتوانم مطالبه کنم تاریخ برگشت چک یا تاریخ خود چک؟

مطابق نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون آئین دادرسی مدنی در رابطه با مطالبه کلیه خسارات وهزینه های وارد شده مبنای محاسبه تاریخ سر رسید چک یا همان طلب می باشد و ماده 304 قانون تجارت که مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه را از اعتراض و واخواست سند تجاری دانست است نسخ ضمنی شده است.

متعهد سفته ای که قرار بود مبلغ 10/000/000 تومان را پرداخت کند آدرس خود را در سفته اشتباه وارد کرده است چگونه می توانم علیه او شکایت کنم ؟

دارنده سفته باید پس از واخواست آن دادخواست مطالبه وجه را با آدرس مجهول المکان تقدیم نماید.

 

برای پرداخت بدهی خود به یکی از دوستانم چهار سفته دو میلیون تومانی پرداخت کرده ام وی اکنون مدعی است که دو برگ از آنها را گم کرده است آیا با پرداخت بدهی خود چنانچه سفته ها پیدا شود می تواند اقدامی انجام دهد؟

باید هنگام پرداخت بدهی، رسیدی مبنی بر اینکه بدهی خود را پرداخت کرده ام از دوستتان بگیرید و حتما ذکر شود که ۲ برگ از سفته ها نیز گم شده و در دسترس نمی باشدو همچنین دارنده سفته باید به دادگاه مراجعه کرده و اطلاع دهد که ۲برگ از سفته خود را گم کرده اند تا از هر گونه اقدامی علیه وی جلوگیری شود.

پس از مشاجره لفظی با همسرم ، او خانه را ترک کرده و به خانه ی پدری اش رفته، و بعد از آن از من شکایت کرده است وی را از خانه بیرون کرده ام آیا می توانم دادخواست عدم تمکین از همسرم را مطرح کنم ؟ و چگونه اثبات نمایم که خود او خانه را ترک کرده است؟

با توجه با اینکه او شکایت کرده است اوست که باید اثبات نماید که شما او را از خانه بیرون کرده اید، اما شما می توانید با ارسال یک اظهارنامه و شرح ماجرا از این قرار که خود او ترک منزل کرده است از او دعوت تمکین نمایید و پس از آن دادخواست عدم تمکین خود را به دادگاه خانواده تقدیم کنید و از اظهار نامه  ی ارسالی بعنوان سند اثباتی استفاده نمایید.