a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

سوالات متداول

خانه > سوالات متداول
من چکی را به دوست خود بعنوان اینکه برای خرید ماشین اقساطی اش ضمانت نیاز داشته است داده ام که مبلغ چک صد میلیون تومان بوده است و قرار بود چک بعنوان ضمانت باشد که دارنده ی چک به خاطر نپرداختن اقساط توسط دوستم چک من را برگشت کرده است و از من شکایت کرده است آیا می توانم از پرداخت چک خودداری کنم و از دست دوست خودم شکایت کنم؟

خیر، شما نمی توانید طبق قوانین عقد ضمان از پرداخت خودداری کنید اما پس از وصول وجه چک بابت مبلغ می توانید به دوستتان رجوع کنید.

چکی را که بابت فروش لوازم خانگی از یکی از مشتریان خود گرفته ام تاریخ چک 95/9/1 بوده در تاریخ 96/2/1 برگشت کرده ام و با گواهی عدم پرداخت آن قصد شکایت را دارم، برای مطالبه ی هزینه ها و خسارت تاخیر تادیه از چه تاریخی میتوانم مطالبه کنم تاریخ برگشت چک یا تاریخ خود چک؟

مطابق نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون آئین دادرسی مدنی در رابطه با مطالبه کلیه خسارات وهزینه های وارد شده مبنای محاسبه تاریخ سر رسید چک یا همان طلب می باشد و ماده 304 قانون تجارت که مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه را از اعتراض و واخواست سند تجاری دانست است نسخ ضمنی شده است.

متعهد سفته ای که قرار بود مبلغ 10/000/000 تومان را پرداخت کند آدرس خود را در سفته اشتباه وارد کرده است چگونه می توانم علیه او شکایت کنم ؟

دارنده سفته باید پس از واخواست آن دادخواست مطالبه وجه را با آدرس مجهول المکان تقدیم نماید.

برای پرداخت بدهی خود به یکی از دوستانم چهار سفته دو میلیون تومانی پرداخت کرده ام وی اکنون مدعی است که دو برگ از آنها را گم کرده است آیا با پرداخت بدهی خود چنانچه سفته ها پیدا شود می تواند اقدامی انجام دهد؟

باید دارنده سفته به دادگاه مراجعه نماید و اولا با اثبات اینکه سند تجاری(سفته) متعلق به او بوده است و ثانیا با معرفی ضامن جهت ضمانت مبلغ مندرج در سفته های گم شده به صادر کننده مراجعه نماید تا هم طلب خود را وصول نماید و هم حقوق صادرکننده را تضمین نماید.

آیا ترساندن افراد جرم است؟

گاها دیده شده که ترساندن افراد به اسم شوخی کردن،مشکل ساز شده.مثلا ممکن است فردی که دارای بیماری قلبی است در اثر ترس ناشی از شوخی دچار حمله قلبی شود و جان خود را از دست بدهد،یا حتی در این حین شخصی که ترسیده به دیگری آسیبی وارد کند. قانونگذار ترساندنی که باعث آسیب به دیگری شده باشد را جرم میداند و حسب مورد شخص ترساننده را با توجه به تشخیص دادگاه به قصاص یا دیه محکوم میشود.

مستند به مواد 499.501قانون مجازات اسلامی

پس از مشاجره لفظی با همسرم ، او خانه را ترک کرده و به خانه ی پدری اش رفته، و بعد از آن از من شکایت کرده است که وی را از خانه بیرون کرده ام. آیا می توانم دادخواست عدم تمکین همسرم را مطرح کنم ؟ و چگونه اثبات نمایم که خود او خانه را ترک کرده است؟

با توجه با اینکه او شکایت کرده است اوست که باید اثبات نماید که شما او را از خانه بیرون کرده اید، اما شما می توانید با ارسال یک اظهارنامه و شرح ماجرا از این قرار که خود او ترک منزل کرده است از او دعوت تمکین نمایید و پس از آن دادخواست عدم تمکین خود را به دادگاه خانواده تقدیم کنید و از اظهار نامه ی ارسالی بعنوان سند اثباتی استفاده نمایید.

چظوری میشه اسم همسر سابقم را از شناسنامم بیرون بیارم؟

اگر شخصی تمایل به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه اش را داشته باشد 2حالت دارد:1-هنگام طلاق طبق نظر پزشکی قانونی،دختر باکره باشد در این صورت نام طرفین از شناسنامه یکدیگر حذف خواهد شد .2-افرادی که زندگی مشترک داشته اند هنگامی که همسر دومی انتخاب کرده و ازدواج رسمی صورت گرفته و نام ایشان در شناسنامه ثبت شده باشد. در این حالات میتوان با مراجعه به اداره ثبت احوال خواهان حذف نام همسر سابق خود شده و تقاضای صدور شناسنامه المثنی کنند.

همسایه ما مصالح ساختمانی اش را کنار پیاده رو ریخته و مزاحم رفت و آمد ما شده و چند بارهم بهش تذکر دادیم ولی فایده نداشت،چه کاری میتونم انجام بدم؟

مالکانی که ساخت و ساز انجام میدهند نمیتوانند همه پیاده رو را اشتغال کنند. اگر مصالح بنایی بیرون از ملک ریخته شود و در حریم ملک مانع رفت و آمد شود مطابق ماده12 آیین نامه شهرداری قسمت پیشامد،ممنوع است. بنابراین شما میتوانید با تماس به شهرداری شکایت خود را اعلام کنید.