a

اینستاگرام

تلگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

8:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-32688733-4

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

سوالات متداول

خانه > سوالات متداول
من چکی را به دوست خود بعنوان اینکه برای خرید ماشین اقساطی اش ضمانت نیاز داشته است داده ام که مبلغ چک سی میلیون تومان بوده است و قرار بود چک بعنوان ضمانت باشد که دارنده ی چک به خاطر نپرداختن اقساط توسط دوستم چک من را برگشت کرده است و از من شکایت کرده است آیا می توانم از پرداخت چک خودداری کنم و از دست دوست خودم شکایت کنم.

با توجه به اینکه دارنده ی چک ، دارنده با حسن نیت است (یعنی کسی که از رابطه ی شخص شما با دوست خودتان اطلاعی ندارد) شما نمی توانید از وصول وجه چک خودداری کنید مگر آنکه شما در متن چک قید نموده باشید از باب تضمین انجام معامله یا تعهد ، نه آنگه چنانچه دوستم پرداخت نکرد من ضامن هستم که در اینصورت شما پس از اثبات رابطه ی ضمانی با ایشان می تواند پس از وصول چه به او بابت مبلغ رجوع نماید

 

چکی را که بابت فروش لوازم خانگی از یکی از مشتریان خود گرفته ام تاریخ چک 95/9/1 بوده در تاریخ 96/2/1 برگشت کرده ام و با گواهی عدم پرداخت آن قصد شکایت را دارم، برای مطالبه ی هزینه ها و خسارت تاخیر تادیه از چه تاریخی میتوانم مطالبه کنم تاریخ برگشت چک یا تاریخ خود چک؟

مطابق نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون آئین دادرسی مدنی در رابطه با مطالبه کلیه خسارات وهزینه های وارد شده مبنای محاسبه تاریخ سر رسید چک یا همان طلب می باشد و ماده 304 قانون تجارت که مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه را از اعتراض و واخواست سند تجاری دانست است نسخ ضمنی شده است.

متعهد سفته ای که قرار بود مبلغ 10/000/000 تومان را پرداخت کند آدرس خود را در سفته اشتباه وارد کرده است چگونه می توانم علیه او شکایت کنم ؟

دارنده سفته باید پس از واخواست آن دادخواست مطالبه وجه را با آدرس مجهول المکان تقدیم نماید.

 

برای پرداخت بدهی خود به یکی از دوستانم چهار سفته دو میلیون تومانی پرداخت کرده ام وی اکنون مدعی است که دو برگ از آنها را گم کرده است آیا با پرداخت بدهی خود چنانچه سفته ها پیدا شود می تواند اقدامی انجام دهد؟

باید دارنده سفته به دادگاه مراجعه نماید و اولا با اثبات اینکه سند تجاری(سفته) متعلق به او بوده است و ثانیا با معرفی ضامن جهت ضمانت مبلغ مندرج در سفته های گم شده به صادر کننده مراجعه نماید تا هم طلب خود را وصول نماید و هم حقوق صادرکننده را تضمین نماید.

پس از مشاجره لفظی با همسرم ، وی خانه را ترک کرده و به خانه ی پدری اش رفته، و بعد از آن از من شکایت کرده است وی را از خانه بیرون کرده ام آیا می توانم دادخواست عدم تمکین از وی را مطرح کنم ؟ و چگونه اثبات نمایم که خود او خانه را ترک کرده است؟

با توجه با اینکه او شکایت کرده است اوست که باید اثبات نماید که شما او را از خانه بیرون کرده اید، اما شما می توانید با ارسال یک اظهارنامه و شرح ماجرا از این قرار که خود او ترک منزل کرده است از او دعوت تمکین نمایید و پس از آن دادخواست عدم تمکین خود را به دادگاه خانواده تقدیم کنید و از اظهار نامه  ی ارسالی بعنوان سند اثباتی استفاده نمایید.

من به خاطر شغلی که دارم مجبور هستم به شهر دیگری مهاجرت کنم اما همسرم به خاطر جدا نشدن از خانواده خود حاضر نیست که بامن بیاید ، با توجه به اینکه منزل مستقل نیز فراهم کرده ام آیا می توانم تمکین همسر خود را بخواهم و اگر چنانچه تمکین ننمود نیز مستحق نفقه خواهد بود؟

زن باید در منزل شوهر خود سکونت کند مگر آنگه خلاف آن شرط شده باشد، اگر چنانچه همسر شما پس از درخواست تمکین ، تمکین نکند مستحق نفقه نخواهد بود

اگر زن مهریه خود را ببخشد و آن را بروی سند عادی که به دست خط خود نوشته است و دو شاهد آن امضا کرده اند بنویسد ، آیا در دادگاه می تواند انکار نماید؟

نسبت به اسناد عادی می توان ادعای انکار نمود، اما شما می توانید برای اثبات اینکه همسرتان مهریه خود را بخشیده است به شاهدان استناد نموده و آنها را برای شهادت دعوت نمائید و از دستخط همسر خود  را  کارشناسی نموده و در دلایل خود ذکر نمائید.

 

با شخصی در سال 1394 به مدت پنج سال صیغه موقت به عقد یکدیگر در آمدیم و علاوه بر مهریه شرط پرداخت ماهانه800/000 تومان را نیز کردیم که زوج پس از سه ماه از پرداخت آن خودداری ورزیده است ، حال با توجه با اینکه صیغه ی ما موقت بوده است چه اقدامی می توانم انجام دهم؟

با توجه به اینکه نکاح شما منقطعه بوده است ، می توانید ابتدتاً دادخواست مطالبه ی نفقه را به عنوان دئین از همسر موقت خود مطالبه نموده و یا اینکه : با توجه به آنکه مرد از شرط انفاق تخلف نموده از طریق محکمه درخواست فسخ نکاح یا الزام شوهر به بزل مدت را بنمایید.

 

پدرم دو سال پیش فوت کرده است و مادربزرگم (مادر پدری) یکسال بعد از ایشان حال برای تقسیم اموال پدری نیاز به این که برای مادربزرگ گواهی حصر وراثت صادر شود هست یا خیر؟

با توجه به اینکه مادر از وراث طبقه اول بوده و جز وراث حین الفوت بوده از فرزند متوقی خود ارث می برد، بنابر این باید سهم الارث که به مادر می رسد به به ورثه ای بعد از ایشان داده بنابراین هر کدام از ذینفعان می تواند برای مادر بزرگ تقاضای صدور گواهی حصر وراثت نماید.

وصیت نامه ای توسط پدر بزرگ اینجانب تنظیم شده است که در آن یکی از املاک خود را به عموی بزرگ اینجانب بخشیده است ، آیا این وصیت نامه صحیح است و انتقال این مال به عموی بزرگم ایراد قانونی ندارد؟

ابتدئاً باید توسط دادگاه صحت و اصالت وصیت نامه بررسی شود ، وصیت نامه ای صحیح است که بصورت خود نوشت توسط خود شخص تنظیم شده باشد و به دست خط خود فرد باشد  و یا اینکه در دفتر اسناد رسمی بصورت سند رسمی تنظیم شده باشد و انتقال مال مورد بحث چنانچه در بین اموال این مال بیش از ثلث (یک سوم) اموال بجا مانده از متوفی باشد، مازاد بر یک سوم نیاز به تنفیذ و رضایت کلیه ورثه دارد.

خواهرم سهم خود از زمین موروثی پدرم که بامن و برادر دیگر شریک است را به شخص ثالثی فروخته است آیا من و برادرم می توانیم با توجه به این که ملک هنوز افراز نشده است معامله را باطل کنیم و با پرداخت پول به خواهرم یا خریدار سهم خواهرم را تصرف کنیم؟

فروش مال مشاعی مطابق مواد350 و475 قانون مدنی چون یک عمل حقوقی است نیازی به اذن دیگر شرکا ندارد اما تسلیم آن نیاز به اذن دیگر شرکا که شما و برادرتان باشید خواهد داشت اما در رابطه  با مالکیت  شخص ثالث ؛ چون شما سه شریک در مال منقول می باشید نمی توانید با پرداخت ثمن معامله (پول معامله) مالکیت سهم فروخته شده را اخذ کنید چرا که اخذ به شخصه زمانی رخ می ده که مال غیر منقول مشاعی بین دو شریک باشد .

 

یکسال پیش با خانمی ازدواج کردم ، در طول دوران عقد متوجه شدم که این خانم قبلاً با شخص دیگری ازدواج کرده است و در دوران عقدشان جدا شده اند و این موضوع را قبل از ازدواج از من پنهان کرده بود، حالا با توجه به اینکه ایشان این موضوع را از من پنهان نموده اند آیا می توانم با توجه به اینکه ایشان من را فریب داده اند ازدواج را برهم زده ، وضعیت حقوق مالی ایشان از قبیل مهریه چه می شود؟

با توجه به اینکه نهاد خانواده و شروع زندگی مشترک بر مبنای صداقت و آشنایی کامل دو طرف از ضروریات زندگی مشترک است شما می توانید با استناد به اینکه ایشان شما را نسبت به موقعیت و جایگاه اجتماعی خود در گذشته فریب داده است درخواست فسخ نکاح را نماید، و فسخ نکاح سبب می شود که مهریه بر ذمری شما ثابت نشود.

من یک دستگاه اتومبیل پژو را از یک نمایشگاه دار خریداری کردم که در مبایعه نامه ی تنظمی قرار بر این شد که پس از وصول آخرین چک وی سند قطعی را در دفترخانه به نام اینجانب انتقال دهد لازم به ذکر است که اتومبیل به نام ایشان نبوده است و تنها یک وکالتنامه برای تعویض پلاک (فک پلاک) را داشته که تعویض پلاک را هم انجام داده است ، اما مالک اصلی که اتومبیل را به نمایشگاه دار منتقل کرده است مدعی است که به خاطر طلب اش از نمایشگاه دار بابت ثمن معامله ی خودشان از انتقال مال خودداری می نماید؟

شما باید دادخواست الزام به تنظیم سند بر علیه نمایشگاه دار و تمامی کسانی که مال در دست آنها قبل از او بوده است به علاوه مالک که سند به نام اوست تنظیم نمایید تا محکمه با بررسی اوضاع و احوال و اسناد معاملاتی مالک را ملزم به تنظیم سند نماید.

 

یک دستگاه گوشی موبایل را از یکی از دوستان خود به مبلغ پنج میلیون تومان خریداری نمودم اما بنابر اعتماد قرار شد که کارتن گوشی را پس از مدتی از ایشان بگیرم ، چند روز پیش از پلیس فتا بعنوان سرقت گوشی احضاریه ای برای اینجانب آمد که بعد از آنکه ابراز داشتم که گوشی را از دوستم به مبلغ پنج میلیون تومان خریداری نمودم دوستم را احضار کردند که وی این موضوع را انکار نموده آیا می توانم به پیام های که در صفحه تلگرام که در رابطه با خرید و قیمت گوشی رد و بدل کرده ایم استناد نمود و بعنوان دلیل در محکمه حاضر نمایم؟

با توجه به اینکه دلایل اثبات جرم در قانون مشخص و معین شده اند (اقرار،شهادت،قسامه و سوگند) و در موارد قانونی علم قاضی ، بنابراین پیام های رد و بدل شده در صفحه های مجازی (ازجمله تلگرام) نمی تواند به عنوان تنها دلیل شاکی کافی باشد. اما می توان بعنوان اعاده ای قوی به آن استناد نمود تا قاضی رسیدگی کننده به پرونده بتواند بر اساس آن به علم کافی دست یابد و رای صادر کند

 

طی گزارش همسایگان من را در سوئیت اجاره ای خود با یک خانم دستگیر نموده اند آیا می توانم برای دفاع از خود به اینکه بین خود صیغه ی موقت خوانده ایم استناد کنم؟

شما زمانی می توانید به صیغه ی موقت استناد نمایید که خانم دوشیزه نباشد و باید حدالمقدور به ارکان نکاح موقت آشنا باشید تا قاضی را به علم برسانید و اینکه می توانید نکاح موقت خود را ثبت نمائید و در روز دادگاه برگه ی مثبت صیغه نامه را بعنوان دلیل به دادگاه ارائه نمائید.

 

مدتی است که متوجه رابطه همسرم با خانمی در فضای مجازی و از طریق تماس و پیامک شده ام آیا می توانم از همسر خود شکایت کنم و به استناد این رابطه درخواست طلاق کنم؟

با توجه به اینکه جرم رابطه نامشروع جنبه عمومی دارد ، شما می توانید اعلام کننده جرم باشید و برای اثبات ادعایتان به پیامک و تماس های مکرر طرفین استناد نمایید اما در رابطه با طلاق شما زمانی می توانید با توجه به این موضوع دادخواست طلاق دهید که اخلاقی همسرتان سبب عسر و حرج برا شما شده است و نه صرف یک رابطه ی تلفنی که نیاز به دلایل قوی تر و محکمه پسند تر خواهد داشت

چندی پیش دوست اینجانب به من رجوع نمود و با توجه به اینکه من به نرم افزارهای کامپیوتری مسلط هستم ازمن خواست که یک مدرک دیپلم برای او طراحی کنم چرا که به خاطر استخدام در یک شرکت خصوصی به آن نیاز مبرم دارد و من هم این کار انجام دادم ، حال اگر شرکت خصوصی متوجه تقلبی بودن مدرک گردد، آیا من مقصر بوده یا دوستم که از آن استفاده نموده است؟

با توجه به اینکه مدرک توسط شما جعل و بازسازی شده است شما به اتهام جعل قابل پیگرد قضایی خواهید بود و دوست شما که از آن استفاده نموده است به جرم استفاده از سند مجهول قابل مجازات خواهد بود.

دو سال پیش با آقایی ازدواج کردم ، که قبل از ازدواج به من به مدت شش ماه مادرم را صیغه نموده بود و پس از اتمام مدت صیغه به خواستگاری اینجانب آمد و با هم ازدواج نمودیم، حال که قصد جداشدن از یکدیگر را داریم محاکم(دادگاه) نکاح ما را باطل دانسته و اینجانب را مستحق قهر نمی دانند آیا راهی برای مطالبه مهریه و نفقه اینجانب وجود دارد؟

با توجه به قانون مدنی ازدواج مرد با دختر زن خود(همسر دائمی یا موقت) باطل بوده و سبب می شود رابطه زوجیت واقع نگردد ، بنابراین آثار نکاح(زوجیت) که پرداخت مهریه نیز از آن می باشد در موضوع طرح شده را ه ندارد چنانچه شما از حرمت این رابطه (یعنی ازدواج با همسر مادر خود) آگاه بوده باشید حقی برای شما از باب مطالبه ی مهریه وجود ندارد چرا که بر علیه خود اقدام نموده اید.

اما اگر شما نسبت به قانون و حرمت رابطه جهل داشته اید (آگاهی نداشته اید) به علاوه آنکه نزدیکی(دخول) واقع شده باشد شما مطابق قانون مستحق مهرالمثل بوده که باید آن را از طریق دادگاه خانواده مطالبه نمائید.

 

چندی پیش به پیشنهاد یکی از دوستان ام وارد یک شرکت بازاریابی شبکه ای (نتورک) شدم یکی از بازاریابان که خود را بعنوان لیدر یک شبکه با زیر مجموعه ای چند صدنفری معرفی کرد اجناسی را که ارزش واقعی آن یک میلیون تومان بود به مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان به من برای فروش می فروخت که اینکار در طی شش ماه انچام شد و بعد از شش ماه متوجه شدم که قیمت واقعی آن ها یک میلیون تومان بوده است و نزدیکه به سه میلیون تومان گران تر به من فروخته است و زمانی که به او رجوع نمودم تا یا اجناس را پس بگیرد و یا پول اضافی را بازگرداند قبول نکرد آیا میتوانم از او بعنوان کلاهبردار شکایت نمایم

.