a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

سوالات متداول

خانه > سوالات متداول
من چکی را به دوست خود بعنوان اینکه برای خرید ماشین اقساطی اش ضمانت نیاز داشته است داده ام که مبلغ چک سی میلیون تومان بوده است و قرار بود چک بعنوان ضمانت باشد که دارنده ی چک به خاطر نپرداختن اقساط توسط دوستم چک من را برگشت کرده است و از من شکایت کرده است آیا می توانم از پرداخت چک خودداری کنم و از دست دوست خودم شکایت کنم.

با توجه به اینکه دارنده ی چک ، دارنده با حسن نیت است (یعنی کسی که از رابطه ی شخص شما با دوست خودتان اطلاعی ندارد) شما نمی توانید از وصول وجه چک خودداری کنید مگر آنکه شما در متن چک قید نموده باشید از باب تضمین انجام معامله یا تعهد ، نه آنگه چنانچه دوستم پرداخت نکرد من ضامن هستم که در اینصورت شما پس از اثبات رابطه ی ضمانی با ایشان می تواند پس از وصول چه به او بابت مبلغ رجوع نماید

 

چکی را که بابت فروش لوازم خانگی از یکی از مشتریان خود گرفته ام تاریخ چک 95/9/1 بوده در تاریخ 96/2/1 برگشت کرده ام و با گواهی عدم پرداخت آن قصد شکایت را دارم، برای مطالبه ی هزینه ها و خسارت تاخیر تادیه از چه تاریخی میتوانم مطالبه کنم تاریخ برگشت چک یا تاریخ خود چک؟

مطابق نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون آئین دادرسی مدنی در رابطه با مطالبه کلیه خسارات وهزینه های وارد شده مبنای محاسبه تاریخ سر رسید چک یا همان طلب می باشد و ماده 304 قانون تجارت که مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه را از اعتراض و واخواست سند تجاری دانست است نسخ ضمنی شده است.

متعهد سفته ای که قرار بود مبلغ 10/000/000 تومان را پرداخت کند آدرس خود را در سفته اشتباه وارد کرده است چگونه می توانم علیه او شکایت کنم ؟

دارنده سفته باید پس از واخواست آن دادخواست مطالبه وجه را با آدرس مجهول المکان تقدیم نماید.

 

برای پرداخت بدهی خود به یکی از دوستانم چهار سفته دو میلیون تومانی پرداخت کرده ام وی اکنون مدعی است که دو برگ از آنها را گم کرده است آیا با پرداخت بدهی خود چنانچه سفته ها پیدا شود می تواند اقدامی انجام دهد؟

باید دارنده سفته به دادگاه مراجعه نماید و اولا با اثبات اینکه سند تجاری(سفته) متعلق به او بوده است و ثانیا با معرفی ضامن جهت ضمانت مبلغ مندرج در سفته های گم شده به صادر کننده مراجعه نماید تا هم طلب خود را وصول نماید و هم حقوق صادرکننده را تضمین نماید.

پس از مشاجره لفظی با همسرم ، وی خانه را ترک کرده و به خانه ی پدری اش رفته، و بعد از آن از من شکایت کرده است وی را از خانه بیرون کرده ام آیا می توانم دادخواست عدم تمکین از وی را مطرح کنم ؟ و چگونه اثبات نمایم که خود او خانه را ترک کرده است؟

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.