a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

سوالات متداول

خانه > سوالات متداول
Accordion Title
من چکی را به دوست خود بعنوان اینکه برای خرید ماشین اقساطی اش ضمانت نیاز داشته است داده ام که مبلغ چک صد میلیون تومان بوده است و قرار بود چک بعنوان ضمانت باشد که دارنده ی چک به خاطر نپرداختن اقساط توسط دوستم چک من را برگشت کرده است و از من شکایت کرده است آیا می توانم از پرداخت چک خودداری کنم و از دست دوست خودم شکایت کنم.

خیر، مطابق قوانین وهمچنین توافق صورت گرفته شما نمی توانید از پرداخت وجه چک خودداری کنید اما پس از وصول وجه چک بابت مبلغ می توانید به دوستتان رجوع کنید.

 

چکی را که بابت فروش لوازم خانگی از یکی از مشتریان خود گرفته ام تاریخ چک 95/9/1 بوده در تاریخ 96/2/1 برگشت کرده ام و با گواهی عدم پرداخت آن قصد شکایت را دارم، برای مطالبه ی هزینه ها و خسارت تاخیر تادیه از چه تاریخی میتوانم مطالبه کنم تاریخ برگشت چک یا تاریخ خود چک؟

مطابق نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون آئین دادرسی مدنی در رابطه با مطالبه کلیه خسارات وهزینه های وارد شده مبنای محاسبه تاریخ سر رسید چک یا همان طلب می باشد و ماده 304 قانون تجارت که مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه را از اعتراض و واخواست سند تجاری دانست است نسخ ضمنی شده است.

متعهد سفته ای که قرار بود مبلغ 10/000/000 تومان را پرداخت کند آدرس خود را در سفته اشتباه وارد کرده است چگونه می توانم علیه او شکایت کنم ؟

دارنده سفته باید پس از واخواست آن دادخواست مطالبه وجه را با آدرس مجهول المکان تقدیم نماید.

 

برای پرداخت بدهی خود به یکی از دوستانم چهار سفته دو میلیون تومانی پرداخت کرده ام وی اکنون مدعی است که دو برگ از آنها را گم کرده است آیا با پرداخت بدهی خود چنانچه سفته ها پیدا شود می تواند اقدامی انجام دهد؟

باید هنگام پرداخت بدهی، رسیدی مبنی بر اینکه بدهی خود را پرداخت کرده ام از دوستتان بگیرید و حتما ذکر شود که ۲ برگ از سفته ها نیز گم شده و در دسترس نمی باشدو همچنین دارنده سفته باید به دادگاه مراجعه کرده و اطلاع دهد که ۲برگ از سفته خود را گم کرده اند تا از هر گونه اقدامی علیه وی جلوگیری شود.

پس از مشاجره لفظی با همسرم ، او خانه را ترک کرده و به خانه ی پدری اش رفته، و بعد از آن از من شکایت کرده است وی را از خانه بیرون کرده ام آیا می توانم دادخواست عدم تمکین از همسرم را مطرح کنم ؟ و چگونه اثبات نمایم که خود او خانه را ترک کرده است؟

با توجه با اینکه او شکایت کرده است اوست که باید اثبات نماید که شما او را از خانه بیرون کرده اید، اما شما می توانید با ارسال یک اظهارنامه و شرح ماجرا از این قرار که خود او ترک منزل کرده است از او دعوت تمکین نمایید و پس از آن دادخواست عدم تمکین خود را به دادگاه خانواده تقدیم کنید و از اظهار نامه  ی ارسالی بعنوان سند اثباتی استفاده نمایید.

با شخصی در سال 1394 به مدت پنج سال صیغه موقت به عقد یکدیگر در آمدیم و علاوه بر مهریه شرط پرداخت ماهانه800/000 تومان را نیز کردیم که زوج پس از سه ماه از پرداخت آن خودداری ورزیده است ، حال با توجه با اینکه صیغه ی ما موقت بوده است چه اقدامی می توانم انجام دهم؟

با توجه به اینکه نکاح شما منقطعه بوده است ،  ابتدتاً باید احراز شود این مبلغ ۸۰۰ تومان بابت نفقه بوده است سپس دادخواست مطالبه ی نفقه را به عنوان دائن از همسر موقت خود مطالبه نموده و یا اینکه : با توجه به آنکه مرد از شرط انفاق تخلف نموده از طریق محکمه درخواست فسخ نکاح یا الزام شوهر به بزل مدت را بنمایید.

پدرم دو سال پیش فوت کرده است و مادربزرگم (مادر پدری) یکسال بعد از ایشان حال برای تقسیم اموال پدری آیا در گواهی حصر وراثت نیازی به عنوان کردن نام مادربزرگم هست؟؟

با توجه به اینکه مادر از وراث طبقه اول بوده و جز وراث حین الفوت بوده از فرزند متوقی خود ارث می برد، بنابر این باید سهم الارث که به مادر می رسد به به ورثه ای بعد از ایشان داده بنابراین هر کدام از ذینفعان می تواند برای مادر بزرگ تقاضای صدور گواهی حصر وراثت نماید.

وصیت نامه ای توسط پدر بزرگ اینجانب تنظیم شده است که در آن یکی از املاک خود را به عموی بزرگ اینجانب بخشیده است ، آیا این وصیت نامه صحیح است و انتقال این مال به عموی بزرگم ایراد قانونی ندارد؟

ابتدئاً باید توسط دادگاه صحت و اصالت وصیت نامه بررسی شود ، ۴ نوع وصیت صحیح داریم از جمله وصیتی که بصورت خود نوشت توسط خود شخص تنظیم شده باشد و به دست خط خود فرد باشد  و یا اینکه در دفتر اسناد رسمی بصورت سند رسمی تنظیم شده باشد، یا به صورت سری مابین طرفین وصیت انجام شده باشد و یا اینکه به صورت شفاهی وصیت صورت گرفته باشد.  انتقال مال مورد بحث چنانچه در بین اموال این مال بیش از ثلث (یک سوم) اموال بجا مانده از متوفی باشد، مازاد بر یک سوم نیاز به تنفیذ و رضایت کلیه ورثه دارد.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.