a

اینستاگرام

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه مهر عدالت می باشد.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

031-34417813-14

تماس برای مشاوره

اینستاگرام

جستجو
فهرست
 

حقوقی

خانه > حقوقی

استعلام آنی چک

به دو صورت میتوانید از خوش حسابی صادر کننده چک واعتبار چک هایی که دریافت می‌‎کنید مطمئن شوید:

1-کد *1*1 را به همراه شناسه 16 رقمی چک را به سرشماره 701701 پیامک کنید که هزینه هر استعلام موفق 350 تومان می‌باشد 2- از طریق سایتwww.cbi.ir   (سامانه صیاد) از تعداد و مبلغ چک های برگشتی صادر کننده چک بصورت وضعیت سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای یا قرمز بطور رایگان مطلع گردید.

همچنین برای اطلاع از سرقتی یا مفقودی بودن چک‌های دریافتی در سامانه ساد 24 که تحت حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه می‌باشد، استعلام نمایید.

تفاوت سند تک برگ و سند دفترچه ای املاک

سند های قدیمی املاک بصورت دفترچه ای بود ولی سند تک برگ نوع جدیدتری است که امروزه صادر می شود و نسبت به سند دفترچه ای دارای مزیت هایی است از جمله:

  • برای هر مالکی که شریک در ملکی هستند، سند جداگانه صادر می شود.
  • برعکس سند دفترچه ای که دست نویس بود، تایپی و خواناتر است.
  • عکس هوایی ملک و محل دقیق ملک را نشان می هد.
  • از لحاظ امنیتی بهتر است و احتمال جعل آن نسبت به سند دفترچه ای کمتر می باشد.

دارای شناسه یکتا و رمز تصدیق می باشد که قابل رهگیری است.

اعتبار نظر کارشناس در برابر قاضی

قاضی در اتخاذ تصمیمی که جنبه فرعی و تخصصی غیر قضایی دارند، از نظر متخصص و کارشناس استفاده میکند مثل تعیین میزان خسارت یا نفقه ، امورمالی و مالیاتی ، تصادفات و… نظری که کارشناس می دهد یک اماره قضایی است و تاثیر ارزش آن با قاضی می باشد و اگر با اوضاع قضیه مطابقت نداشته باشد و یا به گونه ای اشتباه باشد که بتوان بدون اطلاعات تخصصی به آن پی برد، قاضی به آن نظر توجه نمی‌کند و با دلیل، رای خود را بر خلاف نظر کارشناسی صادر می کند ویا موضوع را به کارشناس دیگری ارجاع می دهد.

انواع وصیت نامه

وصیت طبق ماده 276 قانون امور حسبی بر 3 نوع تنظیم می شود:

1- وصیت نامه خودنوشت

2- وصیت نامه رسمی

3- وصیت نامه سری

وصیت نامه رسمی یا محضری به دلیل داشتن مزایای زیر دارای اعتبار بیشتری نسبت به سایر وصیت نامه هاست:

  • اعتبارآن مانند دیگر اسنادی است  که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود.
  • این نوع از وصیت بر خلاف وصیت نامه سری و خودنوشت، افراد بی سواد هم می توانند تنظیم کنند.
  • فردی که وصیت به نفع اوست دیگر نیازی به اثبات اصالت وصیت نامه ندارد و خود وصیت کننده هم اطمینان دارد که پس از فوتش مفاد وصیت نامه تغییری نمی‌کند.

تصادف ساختگی

بعضی از افراد برای آن که از بیمه خسارت بگیرند اقدام به تصادف ساختگی می کنند که این عمل جرم تلقی می شود.چنانچه فرد یا افرادی برای گرفتن خسارت از بیمه،اقدامات متقلبانه مانند صحنه سازی صوری تصادف یا ایجاد خسارت عمدی یا تعویض خودرو،مبلغی را بابت خسارت دریافت کنند،طبق ماده61 قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث  به حبس از6ماه تا2سال و جزای نقدی معادل دوبرابر وجوه دریافتی محکوم می‌شوند.

خودرو فاقد بیمه شخص ثالث

آیا میدانید که مطابق بند پ ماده4 قانون بیمه اجباری شخص ثالث اگر خودروی شما فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشد وآن را در اختیار دیگران قرار دهید و منجر حادثه شود،شما باید 10 درصد مجموع خسارت بدنی وارد شده به شخص آسیب دیده را به صورت جزای نقدی پرداخت کنید.واگر خودرو متعلق به شخص حقوقی مثلا شرکت بوده و فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشد،باید20درصد مجموع خسارت بدنی وارد شده به فرد آسیب دیده به صورت جزای نقدی پرداخت شود.

اجبار مدیر ساختمان جهت بیمه آتش سوزی

در کلیه ساختمان های مشمول قانون تملک آپارتمان ها طبق ماده14، مدیر یا مدیران مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحد مستقل در مقابل اتش سوزی بیمه نمایند.

سهم هر مالک از حق بیمه به وسیله مدیر تعیین و از ایشان و به سازمان بیمه گر پرداخت خواهد شد. و در صورت عدم اقدام و بروز آتش سوزی مدیر یا مدیران مسئول جبران خسارت وارده هستند.

بیمه زنان خانه دار

زنان خانه دار با پرداخت حق بیمه مقرر میتوانند از خدمات سازمان تامین اجتماعی مثل خدمات درمانی، بازنشستگی، دریافت مستمری و… استفاده کنند!!

زنان خانه دار جهت ارائه تقاضا بیمه باید بین هجده تا پنجاه سال سن داشته باشند و زنان بالای پنجاه سال فقط با دارا بودن سابقه حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی می توانند بیمه شوند.

تغییر در میزان اندازه گیری کنتور

دستکاری کردن کنتور اب، برق، گاز، تلفن یا شبکه فاضلاب به منظور اخلال در کارکرد صحیح و کمتر نشان دادن میزان مصرف،جرم محسوب می شود و شخص مرتکب ملزم به برگرداندن وضع به حال سابق، پرداخت بهای خدمات مصرفی ،جبران خسارت و همچنین محکوم به جزای نقدی مابین 2 تا 8 میلیون تومان خواهد شد.

(مستند به ماده 2 قانون مجازات استفاده کنندگان غیر مجاز از اب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز)

چک ضمانت

چک ضمانت یا چکی که بابت تضمین انجام تعهد صادر می‌شود در صورتی امکان وصول دارد که متعهد خلف وعده کرده و در انجام معامله یا تعهدی که به عهده گرفتی کوتاهی کند. چکهای تضمینی طبق ماده 13 قانون صدور چک فاقد وصف کیفری هستند و دارنده نمیتواند در خصوص چکی که بابت تضمین تعهد یا ضمانت دین دریافت کرده شکایت کیفری کند و وجه چک از طریق دادخواست و در دادگاه حقوقی قابل مطالبه می‌باشد.

تفاوت حکم تخلیه با دستور تخلیه

با مراجعه به شورای حل اختلاف در صورت وجود شرایط زیر می توان دستور تخلیه گرفت:

  • اجاره نامه با امضای 2 شاهد یا سند رسمی تنظیم شده باشد
  • مدت اجاره نامه تمام شده باشد
  • عقد اجاره تابع قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376باشد.

دستور تخلیه فوری و بدون نیاز به صدور اجراییه انجام میشود و مستاجر نمیتواند به آن اعتراض کند .در غیر اینصورت،اگر هر یک از شرایط مذکور موجود نباشد،حکم تخلیه صادر میشود که بعد از قطعیت و صدور اجراییه قابل اجراست.

شرایط سرپرستی کودکان و نوجوانان

طبق ماده5 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سر پرست وبد سرپرست،افراد ذیل می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان را از سازمان بهزیستی درخواست نمایند:

الف) اگریکی از زن و شوهر بیش از30سال سن داشته باشند و 5سال از ازدواج انها گذشته باشد و در این مدت صاحب فرزند نشده باشد.

ب) زن و شوهری که خود دارای فرزند باشند و به شرط آن که یکی از ایشان بیش از30سال سن داشته باشد.

ج) زنان و دختران بدون شوهر فقط می توانند سرپرستی دختران را به عهده بگیرند و باید حداقل 30 سال سن داشته باشند.

اگربا تایید پزشکی قانونی امکان بچه دار شدن زوجین منتفی باشد شرط 5سال دربندالف حذف میشود.

اولویت درپذیرش سرپرستی به ترتیب زیر است:

1- زن و شوهر بدون فرزند

2- دختران ووزنان بدون شوهر و فرزند

3- زن و شوهردارای فرزند

فوت صادر کننده چک

اگر چک مدت دار از شخصی دارید و متوجه شدید که صادر کننده چک فوت شده، می توانید با مراجعه به بانک و با استناد به ماده 231 قانون امور حسبی، وجه چک که به روز شده را دریافت کنید . بانک نیز تا قبل از صدور گواهی حصر وراثت، موظف به پرداخت وجه چک شماست.

قسمت های مشترک آپارتمان

پشت بام جزء قسمت های مشترک آپارتمان ها محسوب می‌شود و نحوه محاسبه هزینه های مشترک آپارتمان مثل ایزوگام،ابتدا بر اساس توافق و تصمیم ساکنان است اما اگر توافق مشترکی نباشد، تعیین سهم هر یک از ساکنان از هزینه های مشترک بر اساس متراژ ومساحت واحدها خواهد بود وآن قسمت از هزینه های مسترکی که ارتباطی به متراژ و مساحت ندارد مانند هزینه های نگهبان،آسانسور و… به طور مساوی بین مالکین یا ساکنین در آپارتمان مستقیم می شود.

مرخصی زایمان

بر اساس قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت خانواده مصوب سال 92 برای زنان باردار شاغل از6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرده است.

مرخصی زایمان بخشی از سابقه فرد به حساب می آید که در این مدت پاداش و عیدی نیز به این افراد تعلق می گیرد اگر در دوران بارداری به تشخیص پزشک، مادر نیاز به استراحت در خانه داشته باشد می تواند از مرخصی استعلاجی که اضافه بر مدت زمان مرخصی زایمان است استفاده کند. مرخصی زایمان جزء ایام تعلیق از کار محسوب می‌شود و بعد از مرخصی شخص کارمند یا کارگر به کار سابق خود بازمی‌گردد.

مهندس و وکیل کارگر

وقتی اسم کارگر به گوش می رسد به یاد کارگر ساختمانی می افتیم ولی طبق ماده 2 قانون کار حتی مهندسان، پزشکان، وکلا و… هم می توانند کارگر باشند. مثلا در یک شرکت ساختمانی اگر مهندسی به درخواست کارفرما مشغول به کاری باشد و دستمزد دریافت کند ولی کارفرما حقوق و مزایای او را پرداخت نکند، این فرد می تواند با مراجعه به اداره کار، حق و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.